LAJMI I FUNDIT:

Chelsea kishte humbje marramendëse prej 290 milionë euro – po përpiqet t’i shpëtojë dënimit duke e shitur hotelin te pronarët e klubit

Chelsea kishte humbje marramendëse prej 290 milionë euro – po përpiqet t’i shpëtojë dënimit duke e shitur hotelin te pronarët e klubit

Humbjet operative të Chelseat për vitin financiar 2022/23 ishin 290 milionë euro, siç konfirmohet nga klubi në raportin e tyre të fundit financiar.

Humbjet e Chelseat ishin pothuajse 115 milionë euro më shumë se klubi i dytë më i madh me humbje në Ligën Premier të atij sezoni, që ishte Leicester City, i cili pësoi një humbje prej 177 milionë euro dhe arriti të binte nga kategoria.


Për t’i shpëtuar ndëshkimit nga Liga Premier për shkeljen e rregullave të fitimit dhe qëndrueshmërisë së ligës, Chelsea u detyrua të shesë hotelin Millineum te BlueCo për 88 milionë euro.

BlueCo është një konsorcium i udhëhequr nga Todd Boehly dhe Clearlake, të cilët blenë Chelsean nga qeveria britanike në maj 2022. Pra, Chelsea në thelb ia shiti hotelin këtij konsorcium, apo pronarëve të klubit.

Chelsea konfirmoi se ata shpenzuan 869 milionë euro  për blerjet e lojtarëve midis 2022 dhe 2023, por rikuperuan vetëm 236 milionë euro në shitjet e lojtarëve brenda së njëjtës periudhë. Kështu, klubi pësoi humbjet më të larta ndonjëherë në një vit të vetëm.

Shuma marramendëse që Chelsea pagoi vetëm për agjentët në dy afatet e fundit kalimtare
Lexo po ashtu Shuma marramendëse që Chelsea pagoi vetëm për agjentët në dy afatet e fundit kalimtare

Pas shitjes së hotelit të tyre ‘për vete’ dhe amortizimit të tarifave të transferimit të lojtarëve për kontratat shtatë dhe tetë-vjeçare, Chelsea tani shpreson t’i shpëtojë ndëshkimit pasi rregullat e Premier League PSR lejojnë klubet të humbasin 105 milionë funte (122 milionë euro) për një periudhë trevjeçare.

Lajmi i mirë është se Chelsea mund t’i shpëtojë ndëshkimit edhe pa shitur lojtarë nga akademia si Conor Gallagher, mund t’i gjenerojë fitime serioze në dy vitet e ardhshme financiare.

Everton u dënua me 10 pikë plus dy të tjera për thyerjen e rregullave./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Premier League
Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Premier League
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

La Liga
Largimi i radhës i papritur që mund të ndodhë te Real Madrid

Largimi i radhës i papritur që mund të ndodhë te Real Madrid

La Liga
Shpjegohet pse Chelsea nuk do të

Shpjegohet pse Chelsea nuk do të "pranojë automatikisht" vendin në Ligën e Konferencës

Premier League
Kalo në kategori