LAJMI I FUNDIT:

Çfarë ndodhi më pas? Lojtarët që u larguan nga Juventusi pas rënies në Serie B në 2006 (Foto)

Çfarë ndodhi më pas? Lojtarët që u larguan nga Juventusi pas rënies në Serie B në 2006 (Foto)

Juventusi në Serie B, skandali më i madh që ka parë futbolli italian, por jo vetëm.

Reklama

E gjitha kjo dy muaj pasi fituan Serie A, klubi më i madh italian pësoi një turpërim në vitin 2006, të dytin në histori, por këtë herë se kishte kurdisur ndeshje.

Në atë kohë, Juve ishte një nga skuadrat më të mirë në Evropë, u zhvesh nga titujt e sezonit 2004/05 dhe 2005/06, duke e lënë kështu futbollin italian më një pikë të zezë turpërimi që nuk do t’i hiqet kurrë.

Zonja e Vjetër kishe yje si Gianluigi Buffon, Fabio Cannavaro, Patrick Vieira, Pavel Nedved dhe Zlatan Ibrahimovic dhe trajner Fabio Capellon, transmeton Telegrafi.

Por, pas rënies së tyre, shumë nga lojtarët kryesor kërkuan largimin, ku disa prej tyre u larguan me çmime qesharake.

Por, lojtarë si Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Pavel Nedved, Mauro Camoranesi, Alessandro Del Piero dhe David Trezeguet i qëndruan besnik dhe së bashku e kthyen Juven aty ku e kishte vendin, në Serie A.

Më poshtë keni lojtarët që u larguan, klubet dhe vlerat e tyre:

Zlatan Ibrahimovic

I bashkua: Interit

Vlera: 23.77 milionë euro

A kishte sukses? Po

Emerson

I bashkua: Real Madridit

Vlera: 15.34 milionë euro

A kishte sukses? Jo

Gianluca Zambrotta

I bashkua: Barcelonës

Vlera: 13.42 milionë euro

A kishte sukses? Jo

Patrick Vieira

I bashkua: Interit

Vlera: 9 milionë euro

A kishte sukses? Jo

Adrian Mutu

I bashkua: Fiorentina

Vlera: 7.67 milionë euro

A kishte sukses? Po.

Fabio Cannavaro

I bashkua: Real Madrid

Vlera: 6.71 milionë euro

A kishte sukses? Po

Lilian Thuram

I bashkua: Barcelona

Vlera: 4.79 milionë euro

A kishte sukses? Jo

Manuele Blasi

I bashkua: Fiorentina

Vlera: I huazuar

A kishte sukses? Po

Olivier Kapo

I bashkua: Levante

Vlera: I huazuar

A kishte sukses? Jo

/Telegrafi/