LAJMI I FUNDIT:

Çeku i Jobs-it që kishte vlerë vetëm 4 dollarë, shitet për një shumë të madhe

Çeku i Jobs-it që kishte vlerë vetëm 4 dollarë, shitet për një shumë të madhe

Çeku i fundit i Steve Jobs i vitit 1976, dikur kishte vlerën e vetëm katër dollarëve në RadioShack.

Por, pavarësisht vlerës fillestare modeste, së fundmi u shit për një çmim shumë më të lartë, konkretisht 36,850 dollarë.

Radio Shack ka luajtur një rol të rëndësishëm në ditët e para të formimit të kompanisë Apple.

Kjo për faktin se Steve Wozniak, një nga bashkëthemeluesit e Apple, bleu një kompjuter TRS-80 nga ai dyqan me pajisje elektrike.

Ajo që e bën të dukshme rëndësinë e dyqanit për Apple është se çeku u shkrua vetëm katër muaj pas themelimit të kompanisë amerikane.

Kjo nënkupton se edhe në ditët e para të ekzistencës së gjigantit teknologjik Apple, Radio Shack ishte një burim i rëndësishëm për kompaninë.

Çeku prej katër dollarësh ka gjithashtu edhe një adresë për të cilën shtëpia e ankandeve thotë se ishte “adresa e parë e postës së kompanisë që ata përdorën kur punonin ende në garazhin e prindërve të Jobs”.

Ndryshe, çeku që nga vitet 1990 deri më tash ka qenë në pronësi të një koleksionisti privat. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Fun
Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Nëna mendonte se vajza e saj kishte fuqi të mbinatyrshme: Me këtë truk të thjeshtë, edhe ju mund t'i mahnitni njerëzit

Fun
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Krijesa misterioze në një pjesë malore (Video)

Krijesa misterioze në një pjesë malore (Video)

Interesante
Kalo në kategori