LAJMI I FUNDIT:

Carragher zgjedh formacionin më të mirë të Botërorëve duke shfrytëzuar vetëm një lojtar nga secili vend

Carragher zgjedh formacionin më të mirë të Botërorëve duke shfrytëzuar vetëm një lojtar nga secili vend
(Foto: The Sun)

Jamie Carragher ka përzgjedhur formacionin më të mirë të Kampionateve Botërore, me mundësi zgjedhjeje të vetëm një futbollist nga një vend i caktuar.

Reklama

Legjenda e Liverpoolit ka bërë një përzgjedhje kundërthënëse duke lënë jashtë dyshen ikonike, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

Në formacionin e ish-mbrojtësit anglez, nga Portugalia ndodhet Eusebio, i cili e kishte udhëhequr përfaqësuesen e tij deri në gjysmëfinale të vitit 1966.

Ndërkaq, nga Argjentina e ka zgjedhur Diego Maradonan që e udhëhoqi ekipin e tij drejt trofeut në vitin 1986.

Krahas Maradonas ndodhet një tjetër emër i madh i futbollit, Pele, i cili është futbollisti i vetëm që i ka fituar tre Kampionate Botërore. Në këtë mënyrë, Carragher është detyruar të lë jashtë emra të shumtë brazilianë.

Në vijim është formacioni me 11 lojtarët e zgjedhur nga ish-mesfushori (4-2-3-1):

(Foto: The Sun)

/Telegrafi/