LAJMI I FUNDIT:

Cannavaro del si kandidat kryesor për të zëvendësuar Mancinin te Italia

Cannavaro del si kandidat kryesor për të zëvendësuar Mancinin te Italia

Sipas raporteve të shumta në Itali, Fabio Cannavaro është kandidati kryesor për të zëvendësuar Roberto Mancinin nëse ky i fundit jep dorëheqje si trajner i Kombëtares së Italisë.

Reklama

Kontrata e Mancinit me FIGC skadon në qershor të vitit 2026, por eliminimi i Italisë nga gjysmëfinalja e “play-off”-it të Kupës së Botës mund të bindë trajnerin që të japë dorëheqjen javën e ardhshme.

Azzurrët do të luajnë në “play-off” për vendin e tretë kundër Turqisë të martën dhe Mancini ka të ngjarë të shpallë vendimin e tij pas ndeshjes.

Maqedonia e Veriut shokon Italinë, e lë jashtë Kampionatit Botëror
Lexo po ashtu Maqedonia e Veriut shokon Italinë, e lë jashtë Kampionatit Botëror

Presidenti i FIGC, Gabriele Gravina tha se nuk do ta shkarkonte Mancinin, kështu që tani i takon vetëm trajnerit të vendosë për të ardhmen e tij.

Megjithatë, La Gazzetta dello Sport raporton se kapiteni i Italisë fituese të Kupës së Botës më 2006, Fabio Cannavaro është kandidati kryesor për të marrë drejtimin nëse Mancini jep dorëheqjen.

Cannavaro filloi karrierën e tij si trajner në Kinë, por anuloi kontratën e tij me Guangzhou FC shtatorin e kaluar. Ai tani është kthyer në Evropë, ku ka zhvilluar bisedime me Everton, Watford dhe Federatën Polake gjatë muajve të fundit.

Mancini pas humbjes nga Maqedonia e Veriut: Ky është zhgënjimi më i madh në karrierën time
Lexo po ashtu Mancini pas humbjes nga Maqedonia e Veriut: Ky është zhgënjimi më i madh në karrierën time

Gazeta italiane raporton se ish-trajneri i Italisë, Marcello Lippi, mund t’i bashkohet Cannavaros si drejtor teknik i skuadrës.

Ish-korrespondenti i Sky Sport Italia, Alessandro Alciato, sugjeron gjithashtu në Tëitter se ish-mbrojtësi fitues i Topit të Artë mund të jetë trajneri i ri i kombëtares italiane. /Telegrafi/