Fenerbahce është ndëshkuar nga UEFA pasi tifozët e tyre brohoritën emrin e presidentit rus Vladimir Putin gjatë humbjes në korriku në kualifikimet e Ligës së Kampionëve ndaj Dynamo Kiev të Ukrainës.

Klubi turk u gjobit me 50,000 euro dhe iu dha një mbyllje e pjesshme e stadiumit për një ndeshje (të paktën 5,000 vende) për ndeshjen e tyre të ardhshme evropiane – e pezulluar për dy vjet.

UEFAdeklaroi se dënimi ishte për: “hedhjen e sendeve dhe transmetimin e mesazhit provokues me karakter fyes, pra thirrje të paligjshme”.

Këngët pro Putinit të tifozëve të Fenerbahces – presidenti i klubit turk refuzon të kërkojë falje – ai thotë se ukrainasit duhet të bëjnë një gjë të tillë Këngët pro Putinit të tifozëve të Fenerbahces – presidenti i klubit turk refuzon të kërkojë falje – ai thotë se ukrainasit duhet të bëjnë një gjë të tillë

Dynamo Kyiv fitoi ndeshjen në Stamboll 2-1 më 27 korrik, pasi barazoi 0-0 në ndeshjen e parë të luajtur në Poloni.

Reklama

Mijëra tifozë të Fenerbahçes iu bashkuan këngës pasi skuadra e tyre pësoi një gol ndaj kampionëve të Ukrainës, Dynamo Kiev.

Reklama

Thirrjet dukej se ishin ndezur pasi mesfushori i Dynamos, Vitaliy Buyalskyi festoi duke i dhënë epërsinë skuadrës së tij duke bërë një gjest shqiponje me duar, për të cilin disa tifozë besuan se ishte një tundim për rivalët e përbetuar të Fenerbahçes, Besiktas.

Skandali me tifozët e Fenerbahçes, reagon ambasadori ukrainas në Turqi: Është e trishtueshme të dëgjohet emri i vrasësit në tribuna Skandali me tifozët e Fenerbahçes, reagon ambasadori ukrainas në Turqi: Është e trishtueshme të dëgjohet emri i vrasësit në tribuna

Në atë kohë, Fenerbahce tha se veprimet e tifozëve nuk përfaqësonin klubin ose “qëndrimin e tyre të korporatës në asnjë mënyrë”.

“Ne i kujtojmë edhe një herë publikut qëndrimin tonë se sporti dhe politika duhet të mbahen gjithmonë të ndara nga njëra-tjetra”, thuhet në një deklaratë.

Reklama

Trajneri i Dinamos, Mircea Lucescu u tha gazetarëve pas ndeshjes se sporti “nuk mund të pranojë sjelljen e tifozëve”.

Skandal në Turqi, tifozët e Fenerbahces thërrasin në kor emrin e Vladimir Putinit pasi Dinamo Kiev i eliminon nga Liga e Kampionëve Skandal në Turqi, tifozët e Fenerbahces thërrasin në kor emrin e Vladimir Putinit pasi Dinamo Kiev i eliminon nga Liga e Kampionëve

“Nuk e prisja këngë të tilla. Është për të ardhur keq”, shtoi ai. Lucescu, një ish-menaxher i kombëtares turke, më vonë refuzoi të marrë pjesë në një konferencë shtypi pas ndeshjes në shenjë proteste për veprimet e tifozëve.

Reklama

Ambasadori ukrainas Vasyl Bodnar tha se incidenti e kishte “trishtuar” atë. /Telegrafi/