LeBron James konsiderohet si një nga basketbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, por sikur gjërat të kishin marrë një drejtim tjetër, amerikani mund të jetë futur në një sport krejtësisht tjetër. Në një episod të emisionit “The Shop nga Uninterrupted” në YouTube, 37-vjeçari foli për mentalitetin e tij fitues elitar, i cili e ka shtyrë atë drejt suksesit të pakrahasueshëm në NBA.

Reklama

Gjatë asaj bisede, ylli i LA Lakers shprehu dëshirën e tij për të qenë një tenist për shkak të natyrës individuale të sportit dhe që nuk duhet të mbështetet tek askush përveç vetes gjatë garës. “Jam i fiksuar pas saj, me fitoren apo me pozitën. Dhe ajo që më bën të kem netë pa gjumë është kur nuk keni të gjithë që ndihen njësoj në klubin tuaj”, deklaroi ikona.

Reklama
Reklama

“Ka raste kur do të doja të isha një lojtar tenisi, ose një lojtar golfi, kur fjalë për fjalë ishte sikur, shiko në pasqyrë, je ti kundrejt vetës”. Për më tepër, James përmendi se si një kulturë fituese është diçka që rritet tek ju dhe me shaka e thotë këtë për lojtarët e ekipeve me mentalitet humbës.

Listohen top 30 sportistët më arrogantë të të gjitha kohërave Listohen top 30 sportistët më arrogantë të të gjitha kohërave

“Si fjalë për fjalë nuk e them kush është në atë grup, ju mund të keni Jordanin, Shaq, Iverson dhe të keni Jezus Krishtin si trajnerin tuaj, ata do të humbasin”, shtoi James. Komentet e tij u dëgjuan nga ish-tenisti James Blake, i cili postoi një përgjigje në Twitter.

Reklama

“Sapo dëgjova komentin se @KingJames ndonjëherë dëshiron të luante tenis në vend të kësaj”, tha ai. “Si dikush që ka luajtur tashmë në epokën @rogerfederer @RafaelNadal, faleminderit që zgjodhët basketbollin”.

Reklama

Do të kishte qenë një detyrë jashtëzakonisht e gjatë për LeBron që të luante kundër dy legjendave, të cilët mburren me Grand Slam të fituar. /Telegrafi/