LAJMI I FUNDIT:

Bellingham shpallet lojtari më i mirë i sezonit në La Liga – Yamal më i miri nga të rinjtë

Bellingham shpallet lojtari më i mirë i sezonit në La Liga – Yamal më i miri nga të rinjtë

Ka qenë një sezon debutues fantastik për Jude Bellingham me fanellën e Real Madridit, të cilit mund t’i vihet ‘qershia mbi tortë’ me trofeun e Ligës së Kampionëve këtë vikend, teksa do të ballafaqohet me ish-klubin e tij Borussia Dortmund në ‘Wembley’.

Sot (28 maj) u njoftua se Bellingham është fitues i çmimit si lojtari më i mirë i sezonit në La Liga, çmim të cilin e fitoi duke mposhtur garën e Iscos dhe Artem Dobvyk.

Në fakt ishe sezoni i dytë radhazi që 20-vjeçari fiton çmimin si lojtari më i mirë në ligën e tij respektive, pasi të njëjtën e ka bërë edhe në Bundesliga në sezonin 2022/2023.


Çmimi si lojtari më i mirë i ri i takoi Lamine Yamal, i cili pati një sezon të jashtëzakonshëm për Barcelonën në moshën 16-vjeçare.

Në ndërkohë trajneri më i mirë i vitit ishte një garë mes dy kandidatëve: Carlo Ancelotti i Real Madridit dhe Michel i Gironas.

‘Los Blancos’ nuk arritën që të fitojnë dy çmime brenda natës, pasi Michel mori çmimin si trajneri më i mirë i sezonit, pasi udhëhoqi Gironan drejt vendit të tretë në tabelë dhe kualifikimit në Ligën e Kampionëve për herë të parë në historinë e klubit.

La Liga e sezonit që lamë pas ishte e mbushur plot aksion dhe e njëjta pritet të ndodhë edhe sezonin tjetër, sidomos duke ditur se transferime të reja do të bëhen nga ekipet si Real Madridi dhe Barcelona./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Shtëpi dhe një koleksion mbresëlënës makinash – Khabib Nurmagomedovit pritet t’i sekuestrohen të gjitha pas akuzave për evazion fiskal

Shtëpi dhe një koleksion mbresëlënës makinash – Khabib Nurmagomedovit pritet t’i sekuestrohen të gjitha pas akuzave për evazion fiskal

UFC
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Një tjetër gjigant italian futet në garë për transferimin e Chiesas

Një tjetër gjigant italian futet në garë për transferimin e Chiesas

Serie A
Guardiola e pranon se nuk është i sigurt nëse ylli i Man Cityt do të qëndrojë në klub

Guardiola e pranon se nuk është i sigurt nëse ylli i Man Cityt do të qëndrojë në klub

Premier League
Dy lojtarë do të largohen nga Liverpooli, pasi u degraduan nga Arne Slot gjatë përgatitjeve parasezonale

Dy lojtarë do të largohen nga Liverpooli, pasi u degraduan nga Arne Slot gjatë përgatitjeve parasezonale

Premier League
Kalo në kategori