LAJMI I FUNDIT:

Bayerni ‘i dashuruar’ në Florian Wirtz, tashmë e di se sa kërkon Leverkuseni

Bayerni ‘i dashuruar’ në Florian Wirtz, tashmë e di se sa kërkon Leverkuseni

Bayern Munichu është i interesuar për mesfushorin sulmues Florian Wirtz, raporton gazertari Florian Plettenberg.

Sensacioni, një anëtar i Bayer Leverkusen, është një nga talentet më të mëdhenj në botë, i cili ndër të tjera kërkohet nga Barcelona. Plettenberg zbulon se gjermani po kërkohet nga Bavarezët, ndërsa një transferim jashtë vendit aktualisht nuk është një opsion.

Wirtz është në krye të listës së dëshirave të Bayernit për verën e vitit 2024, por transferimi i tij eventual varet nga qëndrimi ose largimi i Jamal Musiala dhe Thomas Muller, kontratat e të cilëve janë respektivisht deri në 2026 dhe 2024.

Leverkuseni bën të ditur çmimin e Wirtz, alarmohen gjigantët evropianë
Lexo po ashtu Leverkuseni bën të ditur çmimin e Wirtz, alarmohen gjigantët evropianë

Nëse klubi i Mynihut vendos të transferojë Wirtz, Leverkusen do të kërkojë 120-130 milionë euro. Në këtë mënyrë Bayern do të thyente rekordin e klubit për lojtarin më të shtrenjtë. Për momentin, transferimi më i shtrenjtë është ai i Harry Kane, i cili me bonuse mund të arrijë në 110-115 milionë euro.

Wirtz luajti për SV Grun-Weiß Brauweiler dhe Koln në vitet e tij të reja, ndërsa në vitin 2020 mbërriti në ekipin e të rinjve të Bayer. Këtë sezon, ai ka shënuar gjashtë dhe ka asistuar dhjetë gola në 18 paraqitje për ekipin e tij, të cilët janë në vendin e parë në Bundesligë nën drejtimin e trajnerit Xabi Alonso.

Ai ka bërë tashmë 14 paraqitje për kombëtaren gjermane dhe Transfermarkt vlerëson atë në 85 milionë euro. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Kapiteni i Sllovenisë shpërthen ndaj tifozëve dhe Luka Doncicit: Shkaku i tyre shumë basketbollistë duan të largohen nga Kombëtarja

Kapiteni i Sllovenisë shpërthen ndaj tifozëve dhe Luka Doncicit: Shkaku i tyre shumë basketbollistë duan të largohen nga Kombëtarja

Ndërkombëtare
Futbollisti më i vlefshëm i çdo viti nga 2004 – vetëm shtatë lojtarë në listë

Futbollisti më i vlefshëm i çdo viti nga 2004 – vetëm shtatë lojtarë në listë

Ndërkombëtare
Zbulohet çmimi i kërkuar nga Sivasspori për Rey Manaj, konfirmohet nga trajneri

Zbulohet çmimi i kërkuar nga Sivasspori për Rey Manaj, konfirmohet nga trajneri

Ligat tjera
Guardiola bën parashikimin për fituesin e titullit në Serie A

Guardiola bën parashikimin për fituesin e titullit në Serie A

Serie A
Trajneri i gjigantit evropian ‘kërcënohet’ me shkarkim, merr ultimatum nga klubi

Trajneri i gjigantit evropian ‘kërcënohet’ me shkarkim, merr ultimatum nga klubi

Bundesliga
Kalo në kategori