LAJMI I FUNDIT:

Bayer Leverkusen me fitoren e djeshme ka hyrë në histori të futbollit gjerman duke vendosur një rekord që vështirë se do të thyhet

Bayer Leverkusen me fitoren e djeshme ka hyrë në histori të futbollit gjerman duke vendosur një rekord që vështirë se do të thyhet

Bayern Munichu dhe Borussia Dortmundi kanë qenë dy protagonistët kryesor që kanë luftuar për titull në Bundesliga gjatë viteve të fundit, por këtë vit gjasat janë mjaft të mëdha që Bayer Leverkuseni të shpallet kampion i Gjermanisë për herë të parë.

Bayerni ka fituar 11 titujt e fundit të Bundesligës duke shtrirë dominimin absolut në Gjermani, por kësaj serie siç duket i ka ardhur fundi, pasi të besuarit e Xabi Alonsos po shkojnë me hapa të sigurt drejt titullit.


Me fitoren e arritur ndaj Mainzit, Leverkuseni ka vendosur një rekord të ri në Bundesliga, që do të jetë mjaft e vështirë të thyhet në një të ardhme të afërt.

Tri pikët e arkëtuara këtë xhiro do të thotë se ekipi i Xabi Alonsos tani ka shkuar në 33 ndeshje pa humbje në elitën e futbollit gjerman këtë sezon, duke mposhtur rekordin që e kishte mbajtur më herët Bayerni.

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral
Lexo po ashtu Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Pas fitores, Alonso kishte insistuar se gjithçka që ka rëndësi janë vetëm tri pikët. Teksa kanë mbetur edhe 11 ndeshje deri në fund të sezonit, Leverkuseni janë duke udhëhequr tabelën me 11 pikë më shumë se Bayerni në vend të dytë, që sot (e shtunë) do të përballet me Leipzigun në “Allianz Arena”.

“Nuk ishte ndeshaj jonë më e mirë, por tri pikët janë shumë të rëndësishme. Ne mund të shijojmë vikendin dhe pastaj do të vazhdojmë përpara. Ju nuk mund të luani gjithmonë mirë”, ishin fjalët e Xabi Alonsos pas ndeshjes./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Milani befason të gjithë me trajnerin i cili do ta zëvendësojë Piolin në stol

Milani befason të gjithë me trajnerin i cili do ta zëvendësojë Piolin në stol

Serie A
Dy gjigantë evropianë po luftojnë për shërbimet e Frenkie de Jong, Barcelona ul ndjeshëm çmimin e tij

Dy gjigantë evropianë po luftojnë për shërbimet e Frenkie de Jong, Barcelona ul ndjeshëm çmimin e tij

Liga e Kampionëve
Mbrëmje e madhe e

Mbrëmje e madhe e "Profi Box Gala": Uldedaj dhe Beljo në ring

Boks
Blerja e fundit e Kloppit tek Liverpooli po largohet nga klubi pas vetëm shtatë muajsh

Blerja e fundit e Kloppit tek Liverpooli po largohet nga klubi pas vetëm shtatë muajsh

Premier League
A e dini se për çfarë shërben gjysmërrethi në buzë të zonës së penalltisë? Këtu është rasti i vetëm në të cilin përdoret

A e dini se për çfarë shërben gjysmërrethi në buzë të zonës së penalltisë? Këtu është rasti i vetëm në të cilin përdoret

Ndërkombëtare
Real Madridi përshpejton negociatat për lojtarin i cili do ta zëvendësojë Nachon pas largimit

Real Madridi përshpejton negociatat për lojtarin i cili do ta zëvendësojë Nachon pas largimit

La Liga
Kalo në kategori