Ata kanë qenë historia e afatit kalimtar të verës 2022, por Barcelona ka ende shumë për të bërë në dy javët e mbetura.

Klubi ende synon të ofrojë dy ose tre lojtarë të rinj në radhët e veta, gjë që do të çonte totalin e blerjeve të tyre gjatë verës në rreth tetë ose nëntë.

Në mënyrë që ato nënshkrime të arrijnë, departamenti i sportit do të duhet të bëjë disa largime.

Është jetike për ta bërë këtë në mënyrë që të jemi në gjendje të regjistrojmë nënshkrimet e reja, ata që janë tashmë aty, si Jules Kounde , dhe ata që mund të vijnë.

Reklama

Ardhjet

Ideja është që Barcelona të nënshkruajmë me dy mbrojtës para fundit të muajit. Mbrojtësi i majtë është mjaft i qartë: Marcos Alonso.

Reklama

Tashmë ka një marrëveshje me reprezentuesin spanjoll dhe Chelsea gjithashtu ka treguar gatishmëri për të mbyllur transferimin.

Më pak i qartë është opsioni për mbrojtësin e djathtë. Xavi nuk mbështetet në Sergino Dest dhe se eksperimenti i Ronald Araujo ose Kounde nuk do të jetë për shumë kohë. Ata po kërkon një përforcim për atë pozicion.

Qershia mbi tortë do të ishte Bernardo Silva. Portugezi është i gatshëm të largohet nga Manchester City për t’iu bashkuar Barcelonës. Është një marrëveshje që mund të zvarritet.

Reklama

Largimet

Synimi është që rreth katër lojtarë të largohen nga klubi para përfundimit të afatit kalimtar. Megjithatë, nuk do të jetë një detyrë e lehtë.

Samuel Umtiti është i gatshëm të largohet, por nuk mund të gjejë një destinacion të ri. Rekordi i tij i lëndimeve po i pengon klubet që e duan.

Reklama

Martin Braithwaite është rasti i kundërt. Ai ka oferta, por nuk është i gatshëm të largohet nëse nuk i paguhen dy vitet e mbetura në kontratë. Asnjëra nga dy palët nuk duken të gatshme të dorëzohen.

Dest është një tjetër në dalje, duke qenë se Xavi nuk është i bindur prej tij në krahun e djathtë.

Reklama

Largimi i Memphis Depay duket se do të zgjidhet shumë shpejt. Holandezi ka të gjitha shanset për të luajtur për Juventus sezonin e ardhshëm. Largimi i tij do të lironte mjaftueshëm para për të regjistruar Kounden.

Emra të tjerë në tavolinë për sa i përket daljeve janë Abde Ezzalzouli, Alejandro Balde dhe Pierre-Emerick Aubameyang.

I pari ka të ngjarë të shkojë në huazim. Balde do të detyrohej të largohej nëse sjellin një tjetër mbrojtës të majtë. Pastaj, e ardhmja e Aubameyang do të varej më shumë nga çështja ekonomike se çdo gjë tjetër, pasi Xavi do të preferonte ta mbante atë. /Telegrafi/

Reklama
Reklama