Barca luan baras ndaj Celta Vigos

(Foto: Getty Images)

Me rezultat 2-2, Barcelona ka barazuar si mysafir i Celta Vigos në ndeshjen e xhiros së 33-të të La Ligas që u zhvillua në Estadio Municipal de Balaidos.

Dy gola u shënuan në fraksionin e parë të lojës, edhe atë nga një për secilën skuadër. Të parët shënuan mysafirët me anë të Ousmane Dembele (36′), i cili u asistua nga Paco Alcacer.

Mirëpo, në fund të pjesës së parë rezultati u barazua me anë të Jonny (Jonathan Castro Otto).

Vendasit e patën një rast të mirë në gjysmën e dytë, të cilin nuk e konkretizoi Jozabed. Dhe jo shumë minuta më pas, Alcacer Paco e konvertoi në gol një harkim të ulët nga Paulinho (64′).

Në minutën e 71-të, mysafirët mbetën me një lojtar më pak në fushë, pasi Sergi Roberto u përjashtua me karton të kuq.

Këtë e shfrytëzuan vendasit duke arritur ta barazojnë rezultatin me anë të Iago Aspas (82′).

Barcelona është lider i pakontestueshëm i kampionatit spanjoll me 12 pikë më shumë se përcjellësi i parë, Atletico Madrid (që akoma nuk e ka zhvilluar ndeshjen e kësaj xhiroje).

Ndërkaq, Celta Vigo pozicionohet në vend të nëntë në tabelë, ndërsa nuk ka ndonjë objektiv përveç mbijetesës edhe pse pozita që çon në Europa League nuk është shumë larg.

Në xhiron e ardhshme, katalunasit janë nikoqirë të Villarrealit në Camp Nou. Ndërsa Celta e pret në shtëpi Valencian. /Telegrafi/

Carlo Ancelotti tregon momentin më vendimtar në garën për titull në La Liga këtë sezon

I refuzoi Xabi Alonso, Bayerni identifikon trajnerin e njohur spanjoll si pasues të Tuchelit

Lufta e radhës në La Liga është ajo për “Pichichin” – me katër ndeshje të mbetura pesë lojtarë në garë

Laporta shumë nervoz pas humbjes me Gironan – ai bërtiti vetëm me pesë fjalë, humbja mund t'i kushtojë miliona euro Barcelonës

Ronaldo vazhdon të dhurojë magji në fushë, shënon het-trik në fitoren e thellë të Al Nassr

Modric dhe Nacho në librat e historisë së Real Madridit, kroati theu edhe një tjetër rekord