Babi i Neymar, Neymar Santos Sr, duket se nuk ka mundur të qëndrojë indiferent ndaj presionit të madh të medieve që i bëhet djalit të tij.

Braziliani ka shfrytëzuar Instagramin ku ka postuar një video të Denzel Washington, teksa aktori flet për lajmet e rreme dhe papërgjegjësinë në media.

‘“Shtypi”

Gazetarja: Ti ishe subjekt i një lajmi të rremë. Çfarë mund të na thoni mbi këtë?

Aktori: Çfarë thonë ata, se kam votuar për President, për kë?

Gazetarja: Ti përbën lajm sepse ti ndryshove anë dhe mbështete Donald Trump.

Aktori: Nëse nuk lexon gazetat je i painformuar, nëse i lexon, je i dezinformuar.

Gazetarja: Çfarë bën ti?

Aktori: Kjo është një pyetje e madhe. Sot nuk ka nevojë të japin shumë informacion, sot duan vetëm të japin lajmin të parët dhe ndaj nuk janë më të besueshëm. Prandaj çfarë përgjegjësie ke ti? Të jesh i vërtetë, jo vetëm të jesh i pari, por të jesh i vërtetë në atë që thua. Ne nuk e vrasim më mendjen se kë lëndojmë, kë shkatërrojmë, se cila është e vërteta, vetëm të shkruajnë e të shesin”, shkruhej në postimin e babit të Neymar.

Vlen të theksohet se dje (e premte) ylli brazilian u përfshi në një rrahje e lojtarin tjetër të Barcelonës, Nelson Semedo. /Telegrafi/

"IMPRENSA" Jornalista: "Você foi recentemente vítima de notícias falsas." Denzel Washington: "Sim… O que disseram? Que eu iria concorrer à Presidência? Não foi isso? O que eles disseram?" Jornalista: "Que tinha mudado de voto, de Hillary para Trump. O que tem a dizer sobre tudo isso?" Denzel Washington: "Se não ler as notícias, é desinformada… Se as ler, ficará mal.informada!" Jornalista: "Certo, então o que faz?" Denzel Washington: "Essa é a grande questão. Qual é o maior objetivo da informação? Um dos principais objetivos é ter que ser o primeiro! Já não se trata em ser o mais verdadeiro… Então qual é a vossa responsabilidade? É dizer a verdade! E não ser somente o primeiro! Vivemos em uma sociedade onde o que importa é ser o primeiro! Que se lixe! Não se importam quem magoam ou destroem… Nem sequer se importam se é verdade! Dizem de tudo pra vender! Em tudo aquilo que praticamos, ficamos bons… Fazer bobagens incluído."

A post shared by Neymar Pai (@neymarpai_) on Jul 28, 2017 at 9:16am PDT