Në stërvitjen e Sporting Lisbonës para disa muajsh kishte ndodhur një gjë që nuk ishte parë më herë, pasi tifozët e skuadrës kishin sulmuar lojtarët.

Reklama

Njëri ndër ta ishte edhe Gelson Martins që tanimë ka kaluar te Atletico Madridi si lojtar i lirë, por transferimi po shqyrtohet nga FIFA.

Sikurse Rui Patricio ashtu edhe Martins e kanë prishur kontratën me klubin pas dhunës së tifozëve.

Gelson Martins në aksion (Getty Images)

Për të dyja raste Sporting është ankuar te FIFA, ku do të merret edhe vendimi ditëve në vijim.

Zyrtare: Atletico nënshkruan me Gelson Martins Zyrtare: Atletico nënshkruan me Gelson Martins

Atletico Madrid i kishte bërë ofertë Sportingut prej 15 milionë eurove dhe opsionin për të marrë 50% të shumës nga shitja e tij e ardhshme.

Reklama

Sporting refuzoi sepse kërkonte të paktën 20 milionë euro dhe gjysmën e klauzolës së lojtarit.

Reklama

Zyrtarizimi i tij

Palët nuk ranë dakord dhe Martins e prishi zyrtarisht kontratën me klubin portugez, e pastaj Atletico e mori falas.

Sporting tani është ankuar te FIFA dhe ka nisur një gjyq ndaj futbollistit dhe klubit spanjoll.

Pjesë e Portugalisë (Getty)

Para se Martins të anulonte kontratën paga e tij dhe kontrata kishin ndryshuar, pasi kishte filluar të paguhej nga 1.8 milion euro në 2.2 milionë euro.

Me këtë ka ndryshuar edhe klauzola e tij, që është 100 milionë euro dëmshpërblim. /Telegrafi/