Arsenali ka marrë pikë të plota në udhëtimin në Letzigrund Stadion kundër FC Zurichut (2-1), në ndeshjen e parë të fazës grupore në Ligën e Evropës.

Nga një kundërsulm i Topçinjve, Eddie Nketiah kreu gjithë punën dhe asistoi në zonë drejt Marquinhos, i cili realizoi nga afërsia (16’).

Mirëpo, mysafirët nuk arritën të shkonin në pushim me avantazh, duke qenë se në fund të fraksionit të parë, vendasit e barazuan rezultatin.

(Foto: Twitter/FC Zurich)

Fidan Aliti u rrëzua në zonën kundërshtare, mirëpo gjyqtari fillimisht nuk referoi asgjë. Por, pas konsultimit të VAR-it u konfirmua se ishte penallti. Përgjegjësinë e mori futbollisti i Kosovës, Mirlind Kryeziu, i cili u tregua i saktë nga pika e bardhë (44’).

Reklama

Në gjysmën e dytë, Marquinhos e ktheu favorin duke harkuar për Eddie Nketiah, i cili e shënoi me kokë golin e dytë të skuadrës angleze.

Reklama

Theksojmë se në këtë ndeshje të Ligës së Evropës startuan gjashtë shqiptarë, pesë për FC Zurichun dhe një për Arsenalin.

Ekipi londinez do ta kryesojë Grupin A me tri pikë, ku pos Zurichut, bëjnë pjesë edhe PSV Eindhoven dhe Bodoe/Glimt. /Telegrafi/