LAJMI I FUNDIT:

Arabia Saudite tundon Ramosin, Modricin dhe Benzeman: Dy vjet, 60 milionë euro neto dhe pa taksa

Arabia Saudite tundon Ramosin, Modricin dhe Benzeman: Dy vjet, 60 milionë euro neto dhe pa taksa

Arabia Saudite ka kontaktuar përfaqësuesit e Sergio Ramos, Luka Modric dhe Karim Benzema për t’u ofruar atyre mundësinë për të përfunduar karrierën e tyre në ligën e Gjirit Persik. Siç raporton El Mundo, përfaqësuesit zyrtarë të vendit kanë dërguar javët e fundit një propozim paraprak që konsiston në një kontratë dy sezonesh me një mesatare prej 30 milionë euro (60 milionë në total) neto për secilin prej tyre.

Reklama

Afrimi me lojtarin e Paris Saint Germain dhe futbollistët e Real Madridit është bërë me telefon dhe palët kanë rënë dakord të vazhdojnë bisedimet së shpejti. Oferta është bërë nga qeveria saudite, e cila i lë të hapur mundësinë futbollistëve që më vonë të zgjedhin klubin që preferojnë nga liga arabe.

Afrimi i Arabisë Saudite me Ramos, Modric dhe Benzema është pjesë e përpjekjes së fundit të vendit për të forcuar ligën e saj, e cila ka 16 ekipe, me yje të mëdhenj evropianë. Kjo strategji ka pasur si eksponentin e saj më të madh nënshkrimin e Cristiano Ronaldos nga Al-Nassr, një klub historik vendas që ka nëntë tituj ligë, gjashtë të Kupës së Mbretit dhe tre Kupa të Princit të Kurorës.

Raportohet se kontrata e Ronaldos te Al Nassr ka ndryshuar
Lexo po ashtu Raportohet se kontrata e Ronaldos te Al Nassr ka ndryshuar

Në rastin e lojtarit portugez, paga neto e rënë dakord për dy sezonet e ardhshme shkon në më shumë se 70 milionë euro neto pa llogaritur të drejtat e imazhit që çojnë shifrën në 200 milionë euro në vit.

Burime zyrtare nga Federata Saudite e Futbollit pranojnë për këtë gazetë se synimi është që nënshkrimet e mëdha të shërbejnë si joshje për lojtarët dhe trajnerët e tjerë në ligat kryesore evropiane. Meqenëse liga ka tashmë 128 lojtarë ndërkombëtarë nga pesëdhjetë vende.

Dyshja e Real Madridit mund t'i bashkohen Ronaldos në verë te Al Nassr
Lexo po ashtu Dyshja e Real Madridit mund t'i bashkohen Ronaldos në verë te Al Nassr

“Për të pasur një ligë të fortë, na duhen emra të mëdhenj”, pranon për El Mundo një zyrtar i federatës, i cili edhe pse konfirmon interesimin për inkorporimin e figurave të reja, nuk pranon të flasë për emra konkretë. Sigurisht, kjo hap derën që nënshkrimet të shtrihen edhe tek drejtuesit nga ligat e mëdha pas nënshkrimit të Garry Cook , i cili ishte drejtor i Nike dhe drejtor ekzekutiv i Manchester Cityt.

Afrimi me Ramos, i cili është 36 vjeç, ndodh pak muaj pas përfundimit të kontratës së tij me PSG-në, e cila skadon në qershor të këtij viti dhe është ende në pritje për të zbuluar nëse klubi parisien ka ndërmend ta rinovojë atë. Rastet e Modric dhe Benzema janë shumë të ngjashme, pasi në moshën 36 dhe 35 vjeç, respektivisht, kanë kontratë deri në qershor të këtij viti, duke ndjekur politikën e Real Madridit për të rinovuar vit pas viti yjet më të vjetër. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Njerëzit mendojnë se jeta e futbollistit është perfekte, por u them se është shumë larg kësaj”, pjesë nga ditari plot ‘vuajtje’ i Reece James

“Njerëzit mendojnë se jeta e futbollistit është perfekte, por u them se është shumë larg kësaj”, pjesë nga ditari plot ‘vuajtje’ i Reece James

Premier League
‘Operacioni fshesa’ te Chelsea, lista e zezë e Pochettinos me 15 lojtarë

‘Operacioni fshesa’ te Chelsea, lista e zezë e Pochettinos me 15 lojtarë

Premier League
Nga një pamje ferri, në një parajsë të vërtetë për lojtarët - brenda terrenit stërvitor të Newcastle United

Nga një pamje ferri, në një parajsë të vërtetë për lojtarët - brenda terrenit stërvitor të Newcastle United

Premier League
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Negreira akuzon Barcelonën për ‘cinizëm’ dhe paralajmëron për ‘mashtrim procedural’

Negreira akuzon Barcelonën për ‘cinizëm’ dhe paralajmëron për ‘mashtrim procedural’

La Liga
Kane i thotë kryetarit të Tottenhamit ta shesë te Man Utd

Kane i thotë kryetarit të Tottenhamit ta shesë te Man Utd

Premier League
Kalo në kategori