LAJMI I FUNDIT:

Anthony Joshua shpjegon se si jeta e komplikuar ka ndikuar në planet e kthimit në ring

Anthony Joshua shpjegon se si jeta e komplikuar ka ndikuar në planet e kthimit në ring

Anthony Joshua ka pohuar se boksi është bërë i ndërlikuar për shkak të faktorëve jashtë ringut, por shpreson të kthehet vitin e ardhshëm.

Reklama

‘AJ’ ishte në kërkim të hakmarrjes kundër Oleksandr Usyk në gusht pas muajsh pritjeje për shansin e tij që të rikthente titujt, por nuk ia doli, duke pësuar një disfatë me vendim unanim në Arabinë Saudite. Pas ziles së fundit, Joshua tregoi shenja zhgënjimi, duke dalë nga ringu dhe duke u futur në një prononcim të acaruar.

Pritej që Joshua të mund të kthehej në dhjetor, me një luftë kundër Tyson Furyt, por meçi u anulua përsëri pasi Joshua nuk arriti të respektonte afatin e kontratës. U kuptua se kontrata ishte afër nënshkrimit, por u vonua për shkak të më shumë çështjeve të vogla, përfshirë edhe transmetuesin e ngjarjes.

Anthony Joshua ka të ngjarë të kthehet vitin e ardhshëm

Joshua ka treguar edhe një herë zhgënjimin e tij me këtë sport, duke pranuar se është e lënduar që ai nuk qëndron më si kampion bote në peshat e rënda pasi humbi titujt e tij të unifikuar. Ai tha për DAZN: “Jeta ime është e komplikuar. Boksi është bërë pak i komplikuar për mua. Por, të gjithë po përpiqen të shfrytëzojnë sa më shumë këtë kohë ndërsa unë jam në boks dhe ata po bëjnë një punë të mirë”.

“Kjo ndikon në aktivitetin tim. Kështu që unë jam gjithmonë duke u përpjekur t’i largoj ato gjëra që më kanë munduar. Është një sfidë. Unë thjesht po përpiqem ta bëj atë në rrugën e duhur këtë vit, kështu që vitin e ardhshëm mund të fokusohem. Unë nuk jam kampion dhe thjesht më dhemb shumë. Kështu që jam në palestër duke rindërtuar dhe ristrukturuar gjithçka që duhet të bëj brenda dhe jashtë ringut”.

“Ka shumë gjëra që ndodhin jashtë ringut në jetën time, gjë që e bën jetën time të ringut të komplikuar. Kështu që më duhet thjesht të thjeshtoj shumë gjëra jashtë ringut dhe më pas mund ta vendos vëmendjen time të plotë në ring. Dhe një herë unë e kam bërë këtë, vitin e ardhshëm do të jem gati”, ka shtuar më tej ai.

Joshua ka qenë i lidhur me një mori luftimesh të peshave të rënda që nga humbja ndaj Usyk, duke përfshirë një revansh kundër Dillian Whyte dhe një mega-luftë me Deontay Wilder. Shpresohej që Joshua mund të kishte dalë përsëri në ring para fundit të vitit 2022, por duket se dalja e tij e ardhshme do të duhet të presë deri vitin e ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

La Liga
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
Kalo në kategori