LAJMI I FUNDIT:

Angela Bassett e “Wakanda Forever” mund të bëhet aktorja e parë e nominuar për “Oscar” nga Marvel Cinematic Universe

Angela Bassett e “Wakanda Forever” mund të bëhet aktorja e parë e nominuar për “Oscar” nga Marvel Cinematic Universe
Angela Bassett

“Black Panther: Wakanda Forever” është një tjetër film komik.

Reklama

Drejtuar nga Ryan Coogler, vazhdimi për filmin më të mirë 2019 jep një histori tronditëse pikëllimi dhe rikuperimi, ndërsa familja e T’Challa – e luajtur nga tashmë i ndjeri Chadwick Boseman – përshtatet me një botë që përballet me vdekjen e tij.

Në qendër të sagës është Angela Bassett në rolin e Ramondas, nëna mbretëreshë e Wakanda, e cila mbart humbjen shkatërruese të fëmijës së saj me vendosmëri mahnitëse.

Foto: Walt Disney

Puna e pandalshme e Bassett do të zhvillojë padyshim një garë të gjerë për çmimin “Oscar” për ‘aktoren më të mirë dytësore’.

Bassett, një element kryesor i kinemasë për më shumë se 30 vjet, gëzon respekt të thellë nga bashkëmoshatarët e saj dhe roli i nënës së pikëlluar ka bërë mrekulli për të nominuarit si Nicole Kidman (“Rabbit Hole”), Sally Field (“Lincoln” ) dhe fitues si Frances McDormand (“Tre Billboards Outside Ebbing, Missouri”).

Të gjitha lajmet nga Oscars
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Oscars

I vetmi nominim i mëparshëm për çmimin “Oscar” i Bassett ishte për radhën e saj ku ajo luajti personazhin Tina Turner në vitin 1993 në “What’s Love Got To Do With It”.

Foto: Marver Studios

Rrugëtimi i saj drejt nominimit këtë herë do të varet se sa fort jehon “Wakanda Forever” me anëtarët e Akademisë.

Është ende e paqartë se sa tituj “Oscar” do të marrë ylli botëror me një mori filmash dhe suksese te vazhdueshme – mes tyre edhe “Everything Everyëhere All at Once” dhe “Top Gun: Maverick”.

Ajo që është premtuese për filmin e “Marvel Studios” është xhirimi i tij në shumë kategori artizanale, duke përfshirë kinematografinë nga Autumn Durald Arkapaw, e cila do të ishte gruaja e parë me ngjyrë dhe e treta në përgjithësi, e njohur në këtë kategori.

Në thelb të “Wakanda Forever” është trashëgimia e Boseman, dhe krijimi i Coogler i cili do t’i lejojë kolegët dhe fansat e tij, ta vajtojnë atë në ekran – një përvojë që mund të sjellë vlerësimin me çmimin “Oscar” për aktoren Bassett dhe ekipet e xhirimit. Kjo bën njjë eksperiencë të paharrueshme. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Magazina
Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Kalo në kategori