LAJMI I FUNDIT:

Algjeria, kampion i Afrikës

Algjeria, kampion i Afrikës

Algjeria ka shënuar fitore në përballje me Senegalin me rezultat të ngushtë 1-0 në finalen e Kupë së Kombeve të Afrikës.

Goli i kësaj ndeshje që doli të jetë e fortë dhe me shumë duele u shënua që në fillim.

Baghdad Bounedjah provoi nga jashtë zone duke e gjetur portën pas një devijimi që e la të shtangur portierin Alfred Gomis.

Senegali në fundin e pjesës së parë kërkoi penallti me M’Baye Niang, por që gjyqtari nuk e akordoi.

Në pjesën e dytë Senegali kishte një pretendim për penallti.

Niang rrezikoi në minutën e 66, por goditja e tij shkoi mbi portë.

Algjeria u përgjigj me Youssouf Sabaly, pas disa minutash, por as ky nuk kishte sukses.

Deri në fund algjerianët u mbrojtën mirë dhe e fitoi trofeun. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Ndërkombëtare

"Nuk e prisja ftesën për Evropian, pasi mendoja të luaja për Kosovën", Tarashaj: Shqipëria mund të befasojë, Zvicra në gjysmëfinale nëse Shaqiri është në formë

Romak Zeqiri
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Superkompjuteri parashikon pesë favoritët për ‘Këpucën e Artë’ në Euro 2024

Superkompjuteri parashikon pesë favoritët për ‘Këpucën e Artë’ në Euro 2024

Përfaqësueset
Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori