Alec Baldwin u pa duke buzëqeshur për herë të parë që nga vdekja e kinematografisë së filmit “Rust”, Halyna Hutchins.

Paparacët fotografuan aktorin duke luajtur futboll në Hamptons me fëmijët e tij. Ai duket se së fundmi e ka blerë topin në një dyqan në atë zonë, shkruan DailyMail.

Gruaja e tij, Hilaria Baldwin, gjithashtu shijoi kohën në natyrë këtë fundjavë dhe u pa duke hipur në kuaj me vajzën e saj.

Baldwin, 63 vjeç, është shfaqur i zhgënjyer dhe kokë ulur pasi qëlloi aksidentalisht me armën që vrau kinematografen Hutchins në xhirimet e filmit të tij në New Mexico më 21 tetor.

George Clooney komenton rastin tragjik të Alec Baldwin: Është çmenduri të kesh armë të vërteta në xhirime George Clooney komenton rastin tragjik të Alec Baldwin: Është çmenduri të kesh armë të vërteta në xhirime

Javën e kaluar, mbikëqyrësja e skenarit të “Rust”, Mamie Mitchell, me lot njoftoi se ajo po padiste aktorin dhe e akuzoi atë se po luante “Ruletën ruse” kur ai qëlloi me armë pa e kontrolluar më parë për t’u siguruar që nuk ishte e mbushur, dhe më tej pretendoi se skena po xhirohej.

Baldwin u emërua si një nga gati të pandehurit në ankesë.

Fotografitë e bëra të shtunën tregojnë aktorin duke buzëqeshur dhe duke shijuar shoqërinë me fëmijët e tij të vegjël.

Me një xhaketë të gjatë, ai shihet duke mbajtur një çantë pazari që përmban një top futbolli që ka të ngjarë ta ketë blerë nga “Gubbins Perfect Fit”, një dyqan mallrash sportive në East Hampton.

Babai i gjashtë fëmijëve më vonë u fotografua duke vrapuar dhe duke shkelmuar topin rreth fushës së futbollit me disa nga fëmijët e tij.

Ndërsa aktori është parë në publik edhe më parë, shpesh i shoqëruar nga gruaja e tij instruktore e jogës, ai është dukur i mërzitur.

Të dielën, Hilaria u pa duke hipur mbi kalë në East Hampton. Njëra nga vajzat e saj dhe Baldwin u duk gjithashtu duke shkuar për një xhiro.

Fotografitë tregojnë se dyshja nënë e bijë dukeshin të kënaqura.

Fotografitë e bëra në fillim të kësaj jave jashtë shtëpisë së tij në Greenwich Village treguan se aktori dukej i zymtë.

Ai ishte i veshur me një bluzë të zakonshme me ngjyrë të errët, pavarësisht motit të ftohtë të nëntorit, dhe me flokët e argjendtë të mbështjellë me kujdes, Baldwin u ngjit në një veturë të tipit “Cadillac”, ngjyrë të zezë, për të lënë disa nga fëmijët e tij në shkollën e tyre në Brooklyn.

Kjo ishte hera e parë që publiku pa Baldwinin që kur Mitchell njoftoi padinë.

Mes telasheve ligjore në rritje, fytyra e Baldwinit dukej e lodhur dhe e mërzitur.

Teksa u vendos në sediljen e pasagjerit, ai vuri një maskë fytyre prej pëlhure ngjyrë blu të errët.

Një natë më parë – vetëm disa orë pasi u bë publike padia e Mitchell – Baldwin dhe Hilaria u fotografuan duke u kthyer në shtëpi nga një shëtitje me miqtë.

Baldwin zgjodhi një ansambël me veshje zyrtare për këtë rast, të kompletuar me një kostum të errët dhe kravatë.

Padia emëron 22 të pandehur të lidhur me filmin, duke përfshirë Baldwin, producentët e “Rust”, gjashtë kompani produksioni – El Dorado Pictures, Thomasville Pictures, Short Porch Pictures, Brittany House Pictures, 3rd Shift Media dhe Streamline Global – përgjegjësen e armëve Hannah Gutierrez Reed, asistenten e parë regjisore, David Halls dhe të tjerë.

Mitchell, një veteran 40-vjeçar i industrisë së aktrimit, po qëndronte afër Hutchins kur plumbi i shkrepur nga arma e Baldwin e vrau atë dhe më pas plagosi regjisorin Joel Souza.

Padia pretendon sulm, shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional dhe shkaktim të qëllimshëm të dëmit. /Telegrafi/