LAJMI I FUNDIT:

Aktorja Louise Fletcher ndërron jetë në moshën 88-vjeçare

Aktorja Louise Fletcher ndërron jetë në moshën 88-vjeçare

Fituesja e çmimit “Oscar” Louise Fletcher ka vdekur në moshën 88-vjeçare.

Reklama

Familja e aktores konfirmoi se ajo ndërroi jetë paqësisht në shtëpinë e saj në Montdurausse të Francës, por nuk bën të ditur shkakun e vdekjes.

Ajo u bë e famshme me rolin “infermiere Ratched” në filmin e drejtuar nga Milos Forman “One Flew Over The Cuckoo’s Nest” (1975), ku luajti Jack Nicholson, i cili konsiderohet nga shumë si ndër filmat më të mëdhenj të realizuar ndonjëherë.

Foto: Getty Images

Roli i ‘infermieres Ratched’ i dha asaj çmimin “Oscar” për aktoren më të mirë në ceremoninë e 48-të të çmimeve në Los Angeles në mars 1976, si dhe një “Golden Globe” dhe “BAFTA Award”.

Fletcher ishte e dyta nga katër fëmijët e lindur nga Reverend Robert Capers Fletcher dhe gruaja e tij Estelle, të cilët ishin të dy të shurdhër dhe punonin me të shurdhër dhe me vështirësi në dëgjim.

Foto: Getty Images

Louise bëri debutimin e saj profesional në 1958, duke shënuar katër role të ndryshme të ftuar në televizion në Flight, Playhouse 90, Bat Masterson dhe Yancy Derringer.

Fletcher do të vazhdonte të bënte debutimin e saj në film në A Gathering of Eagles në 1963, ku luajtën Rock Hudson, Rod Taylor, Mary Peach dhe Barry Sullivan.

Do të duheshin 11 vjet derisa ajo të merrte rolin e saj të ardhshëm në film, i cili erdhi në dramën e krimit Thieves Like Us, me bashkë-protagonistë Keith Carradine, Shelley Duvall, John Schuck, Bert Remsen dhe Tom Skerritt.

Foto: Getty Images

Performanca e saj në filmin “Thieves Like Us” me regji të Robert Altman e ndihmoi atë të tërhiqte vëmendjen e Milos Forman dhe përfundimisht të fitonte rolin e ‘infermieres Ratched’ në “One Who Flew Over The Cuckoo’s Nest”.

Drama psikologjike e komedisë ishte një hit kritik dhe në arkë, dhe u shpërblye me disa çmime “Oscars” përfshirë çmimet për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin më të mirë kryesor, aktoren më të mirë kryesore dhe skenarin më të mirë nga nëntë nominimet.

Foto: Getty Images

Gjatë fjalimit të saj të pranimit për fitimin e aktores më të mirë, Fletcher përdori gjuhën e shenjave, e cila ende konsiderohet si një nga momentet më të paharrueshme në historinë e çmimeve të akademisë.

Ajo ka punuar vazhdimisht gjatë viteve si në film ashtu edhe në televizion. Në fakt, shumë fansa e njohin atë më së miri për rolin e saj të përsëritur si udhëheqësi fetar Bajoran Kai Winn Adami në serialin hit “Star Trek: Deep Space Nine” (1993-1999).

Fletcher ishte e martuar me producentin e filmit Jerry Bick nga viti 1959 deri në divorcin e tyre në 1977. Ajo la pas djemtë John dhe Andrew Bick; mbesa Emilee Kaya Bick; motra Roberta Ray dhe kunati Edward Ray; dhe 10 mbesa dhe nipër, sipas Deadline. /Telegrafi/