Aktorja e njohur, Anne Heche është intubuar dhe ndodhet në një gjendje kritike pasi përplasi makinën e saj në një garazh përpara se të largohej me shpejtësi dhe ta përplaste atë në një bllok apartamentesh që përfundoj duke shpërthyer.

53-vjeçarja pësoi djegie të tmerrshme gjatë përplasjes dhe u nxor nga rrënojat e shkatërruara nga zjarrfikësit pasi makina saj shpërtheu në flakë në Los Angeles rreth orës 11 të mëngjesit.

Imazhet tronditëse tregojnë makinën e djegur Mini Clubman-it të saj ndërsa u tërhoqën përgjatë rrugës nga një shkollë në një zonë të Los Angelesit.

Një fotografi e mëparshme tregon gjithashtu Hechen disa momente përpara aksidentit të dytë në timon, me atë që dukej të ishte një shishe vodka, shkruan DailyMail.

Videoja e kapur nga një kamerë tregon automjetin në pronësi të aktores duke kaluar me shpejtësi në një rrugë “Mar Vista” pak çaste përpara se të përplasej në një shtëpi.

Heche kishte qenë duke vozitur Mini Clubman-in e saj me ngjyrë të kaltër kur ajo u fut në një garazh të një kompleksi apartamentesh.

Vendasit nxituan për të ndihmuar aktoren, por ajo injoroi këshillat e të pranishmëve dhe rindizte atë, nisi makinën e saj nga mbrapa duke e përplasur sërish.

Përplasja e tmerrshme bëri që makina të shpërthejë në flakë përpara se Heche të tërhiqej nga zjarrfikësit dhe të dërgohej në spital me një ambulancë.

Departamenti i Zjarrfikësve në Los Angeles tha se iu deshën 65 minuta 59 zjarrfikësve për të shuar ‘flakët’ dhe ‘të shpëtonin një femër të rritur të gjetur brenda automjetit.’

“Shtëpia ishte me tonelata tym. Unë mendoj se ata përdorën vinçin për të lëvizur makinën për të nxjerrë shoferin. Ishte çmenduri”, tha një dëshmitar okular për NBC Los Angeles.

Zjarrfikësit ishin në gjendje të shuanin flakët brenda një ore, sipas Fox 11, por Heche pësoi djegie të rënda në flakët e shkaktuara dhe tani është në kujdes intensiv.

“Nëse ka dikush i gjallë atje, kjo do të jetë një mrekulli”, tha reporteri i Fox 11, Stu Mandel, ndërsa shikonte nga një helikopter që rri pezull mbi skenë e aksidentit.

“Ne vërtet patëm një incident të shumëanshëm këtu. Ne patëm një përplasje të rëndë trafiku, kishim bllokimin e një gruaje brenda saj, kishim një makinë që shpërtheu në zjarr, dhe më pas kishim një shtëpi që kishte zjarr të konsiderueshëm. Në këtë pikë është shkatërruar”, tha kapiteni i LAFD, Erik Scott.

“Gjendja e saj i pengon mjekët të kryejnë ndonjë test për të përcaktuar nëse ajo ishte duke vozitur nën ndikimin e alkoolit”, raportoi TMZ.

Heche, së fundmi luajti në filmin aksion “13 Minutes”, në të cilin ajo luajti së bashku me Thora Birch, Amy Smart dhe Will Peltz.

Ajo kaloi një divorc shumë publik në janar 2018 nga ish-bashkëshorti i saj James Tupper. Çifti ishte së bashku për 10 vjet dhe kanë një djalë, Atlas.

Ajo ishte e njohur edhe për romancën e saj me Ellen DeGeneres. Marrëdhënia e saj romantike me Ellen në fund të viteve ’90 rezultoi në një vëmendje intensive mediatike në atë kohë, shumë për zhgënjimin profesional të Heche. Në një intervistë të vitit 2021 me Page Six, Heche tha se ndihej në “listën e zezë” pasi doli në publik me lidhjen e tyre.

Heche është shfaqur në seriale të shumta televizive kohët e fundit, duke përfshirë “The Brave”, “Quantico” dhe “Chicago PD”. Ajo ka disa projekte aktrimi aktualisht në post-produksion, sipas profilit të saj në IMDB. /Telegrafi/