Përgatitja për një rol, vështirë se mund të jetë vetëm në lidhje me memorizimin e rreshtave dhe recitimin e tyre në kamera.

Aktorët shpesh duhet t’i nënshtrohen transformimeve fizike dramatike për të përshkruar më mirë karakteret e tyre.

Si dukeshin aktorët tanë të preferuar në rolin e tyre të parë në një film? (Foto) Si dukeshin aktorët tanë të preferuar në rolin e tyre të parë në një film? (Foto)

Bright Side ka mbledhur 10 yjet e Hollywoodit të cilët arritën të transformojnë trupin e tyre, vetëm falë rolit që iu kërkohej në film, transmeton Telegrafi.

1. Zac Efron

Zac Efron sigurisht që është shumë larg nga të qenit një adoleshent i dobët. Transformimi i tij tronditës arriti kulmin e tij pasi ai u hodh si një kujdestar plazhi në ‘Baywatch’ gjatë verës. Për të marrë një trup të denjë për plazhin, ai e zvogëloi yndyrën e trupit në një nivel tepër të ulët dhe iu përkushtua maksimalisht palestrës.

2. Chris Pratt

Pratt ndaloi së përdoruri për së tepërmi birrën. Aktori kishte nevojë për një ristrukturim të roleve të tij në garën e “Guardians of the Galaxy” dhe “Jurassic World”, që ndoshta do ta bënte atë të ngjitej në pamjen e tij të re për vitet që do të vinin.

3. Paul Rudd

Filmat aksion presin asgjë më pak nga yjet e tyre se sa të jenë në formë të mirë gjatë tërë procesit të filmimit. Për të sjellë performancën më të mirë në filmin “Ant-Man”, Paul Rudd kishte nevojë për të formuarr një trup të përshtatshëm dhe atletik, duke hequr çdo gjë të këndshme nga dieta e tij dhe duke u fokusuar në stërvitje intensive çdo ditë për një vit të tërë. Në fund të fundit, duke luajtur rolin e një heroi, ashtu siç edhe çdo hero i filmave, ai duhet të bënte sakrifica.

4. Mark Wahlberg

Duke pasur parasysh se kishte vetëm dy muaj kohë për t’u përgatitur për rolin e tij në filmin “Pain and Gain” si një aparat gjimnastikor, Wahlberg po mbetej i zënë me madhësinë e tij si bashkëshortja e tij Dwayne Johnson. Ai arriti që të heq 40 kilogramë me reduktimin e vakteve gjatë ditës. Puna e madhe që ai ka vënë në mbushje është ende e dukshme sa herë që shfaqet në ekran.

5. Chris Evans

Duke luajtur një superhero në filmat e mëparshëm, Chris Evans nuk ishte në gjendje të keqe aspak. Por, kur ai u pranua për rolin portik të Kapitenit Amerikan, ai duhej të merrte gjithçka për nivelin e ardhshëm. Aktori reduktoi në masë të madhe ushqimin dhe trajnohej sa herë që ai kishte një pushim gjatë xhirimeve, vetëm për të rritur muskujt e tij pak më shumë.

6. Ryan Reynolds

Të ngrihesh sa më shpejt që në mëngjes, të kesh një seancë stërvitjeje në palestër dhe të ndjekësh të gjitha rregullat me një dietë të papërshkueshme. Kjo është rutina që Reynolds duhej ta praktikonte çdo ditë për të fituar pamjen e duhur prej superheroi para se të shtrydhte veten në kostumet e tij të “Deadpool”.

7. Kevin Hart

Në udhëtimin e tij për t’u bërë një komedian superstar, muskujt e Kevin Hart u rritën së bashku me famën e tij ndërsa po stërvitej shumë për të arritur një fizik perfekt. Gjendja e tij fizike e zgjeruar, arriti deri në pikën ku ishte në gjendje të drejtonte maratona. Jo vetëm që vendosmëria e tij ka qenë e dobishme për shëndetin e tij të përgjithshëm, por ndoshta nuk do ta vendosë atë në karrierën e tij të ardhshme drejt aktrimit, por si një ‘bodybuilder’.

8. Jake Gyllenhaal

Për pjesën e tij si një boksier kampion në “Southpaw”, Gyllenhaal thjesht kishte për të paraqitur një fizik normal. Raportohej se aktori ishte aq i angazhuar për të sjellë në formë trupin e tij, sa që ai i zgjeroi stërvitjet e tij origjinale nga tri orë në ditë, në gjashtë orë, gjë që është ndoshta e tepërt, aq më shumë për faktin se marrëdhënia e tij në atë kohë përfundoi.

9. Hugh Jackman

Përgjegjës për sjelljen e karakterit të ‘Wolverine’ në jetë, Hugh Jackman mbajti një dietë shumë të rreptë, ndërsa bëri eliminimin absolut të alkoolit dhe sheqerit. Ylli madje duhej të dehidratonte veten për një ditë apo më shumë çdo herë që bënte një skenë pa këmishë për t’u dukur sa më ‘i prerë’.

10. J. K. Simmons

Që nga puna në projekte të tilla si “Terminatr Genisys” dhe “Justice League”, J. K. Simmons ka qenë plotësisht i dedikuar për krijimin e një jetese të shëndetshme dhe për të hyrë në formën më të mirë të mundshme. Aktori 62-vjeçar u shndërrua tepër i copëtuar pas një rutine intensive që pak njerëz, mosha e tij do të kishin forcën dhe vullnetin për ta arritur. /Telegrafi/