LAJMI I FUNDIT:

35 përqind e qytetarëve të Maqedonisë shkojnë në punë me makinat e tyre

35 përqind e qytetarëve të Maqedonisë shkojnë në punë me makinat e tyre

35 për qind e qytetarëve të Maqedonisë shkojnë në punë me makinën e tyre, kjo statistikë sipas regjistrimit të kryer vitin e kaluar.

Reklama

Makina është ende mjeti i preferuar i transportit në Maqedoni.

Autobusët përdorin shtatë për qind, biçikletat vetëm 2,3 për qind dhe treni për në punë apo shkollë përdorin 0,06 për qind ose gjithsej 341 qytetarë, çdo i pesti shkon në punë në këmbë.

Qytetarët thonë se me çmimin e lartë të benzinës dhe naftës, do të kërkojnë zgjidhje për të shkuar në punë në një mënyrë tjetër, me transport publik, në ditët e nxehta me biçikletë apo duke bashkuar forcat me kolegët e punës.

Sipas regjistrimit të popullsisë, burrat ngasin më shumë makina sesa gratë, mbi 40 për qind, 17 për qind ecin, vetëm 4.4 për qind përdorin autobusin e qytetit dhe pothuajse 3 për qind e burrave ngasin biçikletë.

Ndërsa 27 për qind e grave shkojnë në punë ose shkollë në këmbë, 19 për qind ngasin makinë dhe 2,3 për qind ngasin biçikletë.

Në kryeqytet mbi 42 për qind e qytetarëve zakonisht shkojnë në punë me makinë.

Mbi 10 për qind përdorin më shumë se një mjet transporti, duke kombinuar transportin publik me makinë ose në këmbë.

Në trend Lajme

Më shumë
Zgjedhje të reja në katër komunat në veri? Çfarë parasheh Ligji për Vetëqeverisje Lokale

Zgjedhje të reja në katër komunat në veri? Çfarë parasheh Ligji për Vetëqeverisje Lokale

Jehona Hulaj
Skenderaj, dy vajza të mitura largohen nga shtëpia dhe përmes telefonit i shkaktojnë dhunë psikike nënës së tyre

Skenderaj, dy vajza të mitura largohen nga shtëpia dhe përmes telefonit i shkaktojnë dhunë psikike nënës së tyre

Lajme
Tri kërkesat e Escobarit dhe Lajçakut për tejkalimin e situatës në veri dhe deklaratat e Kurtit – vazhdojnë takimet

Tri kërkesat e Escobarit dhe Lajçakut për tejkalimin e situatës në veri dhe deklaratat e Kurtit – vazhdojnë takimet

Lajme
“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri”, Lajçak përmend sërish tri kërkesat për Kurtin

“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri”, Lajçak përmend sërish tri kërkesat për Kurtin

Lajme
​Qindra protestues edhe sot para objekteve komunale në veri

​Qindra protestues edhe sot para objekteve komunale në veri

Lajme
Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Lajme
Kalo në kategori