Filmat horror që paraqesin personazhe fëmijë brenda tij, janë ndër filmat më të frikshëm, por edhe më të njohurit.

Bright Side ka sjell së fundmi një listë me personazhet e njohur fëmijë që luajtën në filmat horror, dhe si e vazhuan më pas karrierën e tyre, transmeton Telegrafi.

Në fund të artikullit, do të zbulojmë një aktor të mirënjohur, i cili shfaqjen e parë  e pati në një film horror, para se të bëhej një nga emrat më të famshëm të kinematografisë.

23. John Franklin: “Children of the Corn, 1984

Pjesa e Isaac Chroner në adaptimin e ekranit të një romani nga Stephen King ishte më i suksesshmi në karrierën e John Franklin. Deri kohët e fundit, Franklin mësoi anglisht, por në 2015 ai u largua dhe vendosi të kthehej në aktrim.

Reklama
Reklama

22. Lindsey Haun: “Village of the Damned”, 1995

Edhe pse Fshati i të dënuarve nuk ishte veçanërisht i suksesshëm, ai mund të quhet një nga filmat më të hershëm për fëmijët vrasës, falë Lindsey Haun, e cila luajti udhëheqësen e fëmijëve, Mara Chaffee. Sot Lindsey ende vepron në filma dhe gjithashtu shkruan tituj.

21. Daveigh Chase: “The Ring”, 2002

Daveigh Chase (Samara Morgan nga ‘The Ring’) e mbajti karrierën e saj të aktrimit duke ndjekur filmin e famshëm horror. Përveç kësaj, Daveigh këndon dhe pikturon karikatura. Në kohën e saj të lirë, ajo pëlqen leximin.

20. Linda Blair: “Exorcist”, 1973

Reklama

Linda Blair mori një në “Golden Globe” për rolin e vajzës së zotëruar Regan MacNeil. Karriera e saj nuk ishte shumë e suksesshme pas kësaj, megjithatë: ajo u propozua për një çmime kinematografike edhe gjashtë herë të tjera. Në vitin 2006, ajo u shfaq shkurtimisht në filmin “Supernatural”.

Reklama

19. Jodelle Ferland: “Silent Hill”, 2006

Jodelle është i njohur jo vetëm për rolin e Sharon dhe Alessa në “Silent Hill”: në vitin 2009, ajo luajti në një tjetër film horror, “Case 39”. Që nga viti 2015, ajo ka punuar në serinë e shkencave fantastike ‘Dark Matter’.

18. Emily Browning: “Ghost Ship”, 2002

Reklama

Pjesa e Katie Harwood në “Ghost Ship” është një nga rolet në rekordin e Emily. Përveç kësaj, ajo një herë refuzoi një provë për rolin e Bella Swan në filmin e famshëm “Twilight”. Sot, Emily Browning bën muzikë dhe është një nga yjet e serisë amerikane “Gods”.

17. Isabelle Fuhrman: “Orphan”, 2009

Roli i vajzës së hidhur Ester ishte një nga të parët në karrierën e Isabelle dhe e bëri atë një të famshëme. Në vitin 2012, ajo u shfaq në “The Hunger Games” dhe pastaj në filmin “Cell (2016)”, bazuar në një roman nga Stephen King.

Reklama

16. Miko Hughes: “Pet Sematary”, 1989

Reklama

Roli i Gage Creed që inicon Mikon në kinema nuk është i vetmi në filmografinë e tij. Ai u shfaq në serinë “Melrose Place” dhe “Beverly Hills”, por kurrë nuk bëri një karrierë të suksesshme.

15. Sissy Spacek: “Carrie”, 1976

Sissy Spacek, e cila luajti Carrien në një film të bazuar në romanet e Stephen King, arriti të rrëmbejë në karrierën e saj një çmim “Oscar” dhe tri çmime tjera në “Golden Globes”. Në vitet e fundit, ajo rrallë shfaqet para kamerës. Ndër paraqitjet e saj të fundit ishin filmi “The Help” dhe seriali “Bloodline”.

14. Ivana Baquero: “Pan’s Labyrinth”, 2006

Reklama

Për rolin e Ofelisë, aktorja spanjolle Ivana Baquero u përzgjodh në mesin e 1000 konkurrentëve. Ajo që është interesante është se skenari duhej të rishkruhej për të, pasi karakteri origjinal duhej të ishte trr vjet më i ri. Aktualisht ajo është një nga yjet në serialin televiziv “The Chronicles Shannara”.

Reklama

13. Kirsten Dunst: “Interview With the Vampire“, 1994

Roli i Claudia në Intervistë Me Vampir ishte një pikënisje për karrierën e suksesshme të Kirsten Dunst. Ajo është nominuar për Oscar dhe Golden Globe dhe ka bërë mbi 80 shfaqje në kinema. Përveç filmimit, Kirsten është e angazhuar në mënyrë aktive në bamirësi.

Reklama

12. AnnaSophia Robb: “Reaping”, 2007

Pjesa e Loren McConnell nuk ishte suksesi i parë për AnnaSophia Robb që gjithashtu performoi në “Charlie” dhe te filmi “Fabrika e Çokollatës”. Sot ajo vazhdon të veprojë në filma dhe gjithashtu s’kryen udimet në Universitetin e Nju Jorkut.

11. Seamus Davey-Fitzpatrick: “Omen”, 2006

Aktori i ri që luajti Damien në vazhdim të “Omenit” klasik nga viti 1976 nuk ishte i vetëdijshëm se ai po e portretizonte djalin e Djallit. Sot Seamus po ndjek një karrierë të aktrimit, por punon kryesisht në seriale të ndryshme televizive.

Reklama

10. Cody Dorkin: “Village of the Damned“, 1995

Një tjetër personazh i ri nga fshati i Damned (ai luajti Robertin) i cili nuk u bë aktor. Por jeta e tij është ende e lidhur drejtpërdrejt me kinemanë: Cody Dorkin zotëron një studio kinemaje dhe kërkon për talente të reja.

Reklama

9. Louise dhe Lisa Burns: “Shining”, 1980

Lisa dhe Louise, të cilët luajtën binjakët Grady në moshën 10 vjeçare, kurrë nuk kanë vepruar më në ndonjë film. Për më tepër, ato besojnë se roli kishte një ndikim negativ mbi to, pasi disa shkolla i kthyen aplikimet e tyre për shkak të shtënave. Megjithatë, kjo nuk e ndaloi Lisin të bëhej avokate dhe Louise, një shkencëtare.

8. Dakota Fanning: “Hide and Seek”, 2005

Reklama

Pjesa e Emily në “Hide and Seek” nuk është në asnjë mënyrë në krye të rekordit të Dakota Fanning. Sot aktorja është vetëm 23 vjeçe, por lista e filmave dhe çmimeve të saj është mjaft mbresëlënëse. Përveç aktrimit, Dakota punon si modele dhe prezanton koleksione të stilistëve të famshëm të modës.

Reklama

7. Roger Príncep: “The Orphanage”, 2007

Roger luajti rolin e Simonit në filmin spanjoll “The Orphanage” që mori shtatë çmime ‘Goya’. Tani po ndjek një karrierë të suksesshme në aktrim.

6. Saoirse Ronan: “Bones Lovely”, 2009

Në “Bones Lovely”, Saoirse luajti rolin e Susie, një vajzë e vrarë nga një maniak. Karriera e saj po shkon mjaft mirë: përveç nominimeve të shumta për këtë rol dhe të tjerëve, aktorja mori disa çmime në BAFTA dhe “Golden Globe”.

Reklama

5. Christina Ricci: “Addams Fammily”, 1991

Duke luajtur të mërkurën e zymtë në “Addams”, e bëri Christina Riccin një nga aktoret më të njohura të adoleshencës së hershme të viteve ’90. Përkundër faktit se ajo nuk ka arsim në aktrim, karriera e saj e shënoi shumë sukses, dhe në vitin 2015 ajo rrëmbeu rolin kryesor në serialin: “Z: The Beginning of Everything”.

4. Chlow Grace Moretz: “The Amityville Horror”, 2005

Suksesi i saj i parë në aktrim erdhi në Chlow pas rolit të Chelsea në “The Horror Amityville”, i cili u bë pikënisja për karrierën e saj. Ndër veprat e saj është roli i Carrie White në xhirimin e filmit “Carrie” të vitit 1976, si dhe pjesëmarrja në seri të shumta televizive.

Reklama

3. Alex Vincent: ”Child’s Play”, 1988

Roli i Andy Barclay në filmin për kukullën vdekjeprurëse ‘Chucky’ është më i dukshmi në karrierën kinematografike të Alex Vincent. Përveç filmin e vitit 1988, ai u shfaq gjithashtu në vazhdim në projektet tjera filmike në vitet 1990 dhe 2013.

2. Junio Valverde: “The Devil’s Backbone”, 2001

Në “The Devil’s Backbone”, Junio Valverde luajti rolin e Santi, një djalë i cili vdiq disa vjet përpara ngjarjeve të filmit. Ai është ende duke vepruar: ka role në TV, filma artistikë dhe filma të shkurtër në karrierën e tij.

1. Johnny Depp: “A Nightmare on Elm Street”, 1984

Karriera e Johnny Depp filloi me një nga filmat më të njohur horror të të gjitha kohërave, “A Nightmare on Elm Street”. Në filmin e vitit 1984 ai luajti Glen Lantz, një nga adoleshentët të cilët u vranë nga Freddy Krueger. /Telegrafi/