LAJMI I FUNDIT:

“100 përplasje luftarake” përgjatë vijës së frontit të Ukrainës në vetëm një ditë – mediat ukrainase sjellin detajet

“100 përplasje luftarake” përgjatë vijës së frontit të Ukrainës në vetëm një ditë – mediat ukrainase sjellin detajet

Gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar 100 përplasje luftarake midis Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës dhe trupave pushtuese ruse në pjesë të ndryshme të frontit.

Këto të dhëna vijnë nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, raporton Ukrinform, përcjell Telegrafi.

“Në 24 orët e fundit u zhvilluan 100 përplasje luftarake. Në total, armiku kreu katër sulme me raketa dhe 110 sulme ajrore,… në pozicionet tona dhe në zonat e populluara”, thuhet në raport, duke shtuar se sulmet vranë dhe plagosën civilë dhe shkaktuan dëme dhe shkatërrim në zonat e banuara.

Në të njëjtën kohë, thuhet se forcat ukrainase po u shkaktojnë humbje trupave pushtuese ruse për sa i përket fuqisë njerëzore dhe pajisjeve, duke “rraskapitur” armikun përgjatë gjithë vijës së frontit.

Orban i Hungarisë vjen me një ‘propozim të veçantë’ për Ukrainën
Lexo po ashtu Orban i Hungarisë vjen me një ‘propozim të veçantë’ për Ukrainën

“Forcat e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan një raketë ajrore të drejtuar Kh-59. Forcat tona raketore goditën dy grupime armike, dy pika kontrolli, një sistem artilerie dhe dy depo municionesh”, përfundoi Shtabi i Përgjithshëm.

Këto të dhëna vijnë në kohën kur një propozim rreth luftës në Ukrainë ka ardhur nga kryeministri hungarez Viktor Orban.

Ai sugjeron që Ukraina të shërbejë si një zonë tampon midis NATO-s dhe Rusisë pasi, sipas tij, Moska nuk do ta pranonte kurrë që Ukraina të ishte anëtare e Aleancës.

Në të njëjtën kohë, kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas beson se lufta ruse në Ukrainë do të zgjasë derisa Moska të kuptojë se është e pamundur që ata të fitojnë, prandaj koalicioni i demokracive perëndimore duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën, duke i ofruar gjithçka që i nevojitet. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Vendet e NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë dërgimin e trupave në Ukrainë?

Vendet e NATO-s dhe BE-së po shqyrtojnë dërgimin e trupave në Ukrainë?

Botë
Ambasadori amerikan thotë se 'bota po vëzhgon' shpenzimet ushtarake të Kanadasë

Ambasadori amerikan thotë se 'bota po vëzhgon' shpenzimet ushtarake të Kanadasë

Botë
Rusisë i kanë mbetur vetëm gjashtë aeroplanë spiunë A-50 - zyrtari ukrainas tregon se çfarë do të ndodhte nëse rrëzohet edhe një i tillë

Rusisë i kanë mbetur vetëm gjashtë aeroplanë spiunë A-50 - zyrtari ukrainas tregon se çfarë do të ndodhte nëse rrëzohet edhe një i tillë

Botë
Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Botë
Një krim tjetër nga rusët - ekzekutojnë nëntë ushtarë ukrainas, edhe pse ata ishin dorëzuar

Një krim tjetër nga rusët - ekzekutojnë nëntë ushtarë ukrainas, edhe pse ata ishin dorëzuar

Botë
Kushtoi mbi 800 milionë euro, mund të luten 120 mijë njerëz – në Algjeri inaugurohet xhamia e tretë më e madhe në botë

Kushtoi mbi 800 milionë euro, mund të luten 120 mijë njerëz – në Algjeri inaugurohet xhamia e tretë më e madhe në botë

Afrika
Kalo në kategori