LAJMI I FUNDIT:

Orban i Hungarisë vjen me një ‘propozim të veçantë’ për Ukrainën

Orban i Hungarisë vjen me një ‘propozim të veçantë’ për Ukrainën

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka thënë se Ukraina duhet të lihet si një “tampon-zonë” midis Rusisë dhe Perëndimit, e cila do të ofronte disa garanci sigurie, por nuk do ta pranonte Ukrainën si një anëtare të BE-së ose NATO-s.

“Pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo, u pëlqen apo jo ukrainasve, Ukraina është aty ku është në hartë. Perspektiva më e mirë është që ajo të jetë një zonë tampon midis Rusisë dhe Perëndimit – me garanci sigurie, sigurisht. Nëse kjo nuk funksionon, Ukraina do të vazhdojë të humbasë territorin”, ka thënë Orban, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Rusia do ta shkatërrojë Ukrainën përsëri dhe përsëri dhe përsëri. Rusia nuk do të pranojë kurrë të ketë një anëtare të BE-së dhe NATO-s si Ukraina në kufijtë e saj, kurrë”.

Në të njëjtën kohë, kryeministri hungarez beson se Ukraina dhe Gjeorgjia mund të ishin anëtarësuar në BE dhe NATO në vitin 2008, por kjo mundësi u humb dhe bashkë me të shkuan “perspektivat e Ukrainës për anëtarësimin e ardhshëm në BE dhe NATO”.

Shefi i ri i ushtrisë së Ukrainës po përballet me "sfidën e parë serioze urgjente" në luftën kundër Rusisë
Lexo po ashtu Shefi i ri i ushtrisë së Ukrainës po përballet me "sfidën e parë serioze urgjente" në luftën kundër Rusisë

Ndërsa në përgjigje të një deklarate të ish-kancelarit austriak Wolfgang Schüssel, se një armëpushim tani do të nënkuptonte humbje për Ukrainën, Orbán tha se vlerësimi mund të varet nga “si e shohim ne të ardhmen”, pasi Ukraina mund të humbasë edhe më shumë territor ndërsa vazhdon faza e nxehtë e luftës.

Kryeministri hungarez gjithashtu nuk u pajtua me argumentet se anëtarësimi i Ukrainës do të mbronte Evropën, pasi pothuajse të gjithë anëtarët e BE-së janë tashmë anëtarë të NATO-s dhe aleanca është më e fortë se Rusia.

“Nuk ka asnjë rrezik që Rusia të sulmojë një shtet anëtar të NATO-s”, citohet të ketë thënë Orban.

Ai shprehu gjithashtu mendimin se Rusia nuk do ta marrë kurrë seriozisht Ukrainën si partnere në negociata – “vetëm SHBA-në dhe ndoshta BE-në”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Presidenti malazez largohet nga partia në pushtet - çfarë po ndodh dhe a është në horizont një subjekt i ri politik?

Presidenti malazez largohet nga partia në pushtet - çfarë po ndodh dhe a është në horizont një subjekt i ri politik?

Mali i Zi
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Izraeli sulmoi palestinezët që prisnin ndihma humanitare, mbi 100 të vdekur në Gaza

Izraeli sulmoi palestinezët që prisnin ndihma humanitare, mbi 100 të vdekur në Gaza

Azia
Vladimir Putin me fjalim koti, disa prej të pranishmëve i zuri gjumi

Vladimir Putin me fjalim koti, disa prej të pranishmëve i zuri gjumi

Evropa
Kalo në kategori