LAJMI I FUNDIT:

10 dallimet mes Endrick dhe Vitor Roque: Të dy kanë gola, por janë shumë të ndryshëm

10 dallimet mes Endrick dhe Vitor Roque: Të dy kanë gola, por janë shumë të ndryshëm

Endrick Felipe Moreira de Sousa dhe Vitor Hugo Roque Ferreira janë dy talentët brazilianë që së shpejti do të bëhen titujt kryesorë në Spanjë.

Njëri në Real Madrid, duke filluar nga sezoni i ardhshëm; dhe tjetri te Barcelona, duke filluar nga ky janar.

Për talentin e tyre dhe çfarë pritet kanë folur disa nga gazetarët brazilianë, ndërsa më vonë gazeta spanjolle Marca ka përpiluar dhjetë dallimet midis ty yjeve në ardhje.

“Ata janë të dy sulmues dhe kanë gola, por janë të ndryshëm”, ka thënë fillimisht Daniel Bocatto, nga ESPN Brazil.

“Ata janë të ngjashëm në një gjë: janë të dy shumë të fortë fizikisht. Këtu, në Brazil, ata u rezistuan dueleve fizike kundër lojtarëve më të vjetër dhe më të fortë”, ka thënë Martin Fernandes nga Globo Esporte.

Mosha

Kjo është e para. Duhet të kontekstualizohet se Roque është një lojtar më i pjekur. Ai është 18 vjeç – ai do të mbushë 19 vjeç më 28 shkurt – dhe bëri debutimin e tij profesional më 12 tetor 2021, me Cruzeiron, ekipi i tij i mëparshëm.

Endrick debutoi me Palmeiras më 6 tetor 2022, kështu që lojtari i Barcelonës është një vit përpara tij profesionalisht.

Origjina

Ata janë nga zona të ndryshme të Brazilit. Njëri është nga Taguatinga, nga kryeqyteti Brasilia, dhe iu bashkua akademisë së të rinjve të Palmeiras shumë herët (në moshën 11 vjeçare), në Sao Paulo, larg shtëpisë.

Tjetri, Roque është nga Timoteo, nga shteti i Minas Gerais. Atje ai së shpejti iu bashkua një klubi në zonë, America Mineiro, duke u rekrutuar në moshën rinore (2019) nga Cruzeiro, pronarë aktual i të cilit është Ronaldo Nazario. Nga atje ai shkoi në Atletico Paranaense në 2022.

Statistikat

Vitor ka shifra më të mëdha, kryesisht për shkak të moshës së tij, krahasuar me lojtarin e Real Madridit.

95 ndeshje, 34 gola dhe 11 asistime përbëjnë shifrat e Roque, ndërsa 60 ndeshje të Endrick dhuruan 17 gola dhe dy asistime. Një ndryshim i vetëm proporcional.

Pozicioni në fushë

Të dy janë sulmues, por me dallime. Endrick ka më shumë fluturim jashtë zonës, madje duke filluar si anësor, edhe pse nuk luan kurrë si anësor, pasi ai gjithmonë gjendet brenda zonës. Në Palmeiras ai veproi, mbi të gjitha, si sulmues i dytë (me Breno Lopes) në krahun e djathtë, pasi këmba e majtë është vdekjeprurëse.

“Atij i pëlqen më shumë vrapimi”, ka thënë na thotë Martin Fernandes. “Endrick mund të jetë më kreativ nga pozicioni i playmaker. Vitor është më shumë një sulmues i pastër, më shumë një vrasës, shumë i shpejtë në zonë”, ka thënë Daniel Bocatto.

Të dy i kanë ndjekur nga e diela në të diel.

Jashtë zonës

Endrick, majtas, ndihet më rehat jashtë zonës, pasi kalimi dhe goditja e tij janë diferenciale. Lojtari madrilen është më i gjithanshëm, mund të themi. Mund të zërë më shumë zona, pa krahasuar nëse njëra është më e mirë se tjetra, pasi ato janë të ndryshme.

Vitor Roque jashtë zonës shoqërohet shpejt, sepse e di që nuk është habitati i tij.

Brenda zonës

Ylli i ardhshëm i Barçës është i djathtë dhe më shpërthyes, ai e trajton veten më mirë në hapësira të vogla, ndërsa Endrick, duke përfituar nga fuqia e tij, është më i përshtatshëm për hapësira të hapura.

Goditje me kokë

Asnjëri prej tyre nuk është specialist, megjithëse Roque ka evoluar më shumë në këtë kuptim. Asnjëri nuk është i gjatë, por edhe as i shkurtër. 1,73 është Endrick, ndërsa 1,72 nga Vitor Roque.

Kontratat e gjata

Vitor kushtoi rreth 30 milionë euro plus 31 milionë euro tjera bonuse dhe nënshkroi për gjashtë sezone plus një vit tjetër opsion shtesë.

Çmimi i Endrick ndryshon në varësi të burimit. Është midis 60 dhe 70 milionë euro (35 fikse plus bonuse dhe taksa). Ai do të nënshkruajë deri në vitin 2027 me opsionin e tre viteve të tjera, deri në vitin 2030.

Media

Endrick ka një profil më shumë mediatik, më shumë i kyçur në rrjetet sociale, më shumë i njohur jashtë. Që i ri nuk ka pasur frikë nga blicet.

Vitori, të paktën në vitet e tij në Brazil, ka mbetur më shumë në prapavijë, më shumë në hije. Jo mirë, por jo edhe keq. Profile të ndryshme.

Kombëtarja e Brazilit

Endrick në moshën e tij tashmë ka debutuar me Brazilin. Ai bëri debutimin e tij më 16 nëntor 2023 në minutën e 80-të të duelit kundër Kolumbisë, në moshën 17-vjeçare, duke qenë lojtari i katërt më i ri që ka debutuar me ‘Selecaon’. Ai ka zero gola në dy ndeshje.

Vitor Roque ka luajtur vetëm në debutimin e tij në një miqësore me Marokun, në moshën 18 vjeç e 25 ditë. Ishte në mars të këtij viti.

“Të dy janë e ardhmja e Kombëtares sonë”, ka thënë Martin Fernandez, për të përfunduar artikullin mbi dy talentët e mëdhenj brazilian.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

“E tashmja dhe e ardhmja e shkëlqyer”, Messi i impresionuar nga talenti argjentinas

Ndërkombëtare
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Ylli i Liverpoolit thyen rekordin 64-vjeçar në Kampionate Evropiane

Përfaqësueset
Kalo në kategori