Borussia Dortmund ka nënshkruar me lojtarin e kombëtares gjermane Julian Brandt nga Bayer 04 Leverkusen.

23-vjeçari ka nënshkruar një kontratë deri më 30 qershor 2024.

” Julian Brandt luan një kohë të gjatë në Bundesligë dhe në kombëtare. Ai ka shumë përvojë. Në moshën 23, ai është një profesionist shumë i madh me potencial të zhvillimit”.

“Ajo mund të përdoret në disa pozicione sulmuese dhe do të pasurojë lojën tonë me krijimtarinë e tij”, ka thënë drejtori sportiv i Borussia Dortmundit, Michael Zorc.

Brandt, i lindur në qytetin Hanseatic të Bremenit, bëri debutimin e tij në moshën 17 vjeçare në Bundesligë.

Ai ka luajtur 165 ndeshje në Bayer ku ka shënuar 34 gola  dhe ka dhënë 41 asistime).

Ai i ka zhvilluar 15 ndeshje në Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/