LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Rusia po bombardon ndërtesat kolektive ku ka civilë

Zelensky: Rusia po bombardon ndërtesat kolektive ku ka civilë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka thënë sot se Rusia po bombardon ndërtesat kolektive në Ukrainë, raporton AFP, por ai paralajmëroi se “do të luftojnë derisa të jetë nevoja që të çlirohet vendi”.

Reklama

Në një postim Zelensky tha: “Natën e kaluar në Ukrainë ishte një situatë brutale, sërish të shtëna, bombardime mbi ndërtesat kolektive – ku jetojnë civilë”, transmeton Telegrafi.

“Sot, nuk ekziston as edhe një gjë në vendin tonë që okupatorët të mos e konsiderojnë objektiv bombardimi. Ata po luftojnë kundër të gjithëve. Por luftojnë kundër gjithçkaje të gjallë – kopshteve të fëmijëve madje edhe spitaleve”, ka shkruar ndër tjera.

Në anën tjetër presidenti Zelensky ka bërë të ditur se nuk do të pranojë të zhvillohen bisedimet me Rusinë në Bjellorusi – vend ky nga ku janë futur forcat ruse për të filluar pushtimin e Ukrainës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Evropa
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Zelensky: Shpërthimi i digës në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj

Zelensky: Shpërthimi i digës në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Kalo në kategori