LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Pas sulmit vdekjeprurës në qytetin e Kharkiv, Volodymyr Zelensky ka rinovuar thirrjen e tij për vendet perëndimore që të lejojnë Ukrainën të përdorë armët e dhuruara kundër objektivave në Rusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s deri më tani i kanë rezistuar kërkesave të Ukrainës për të përdorur armët e tyre të dhuruara jashtë kufijve të Ukrainës.

Ata kanë frikë nga përshkallëzimi me Moskën, por pasojat e politikës – thotë Ukraina – ishin të qarta kur trupat ruse ishin në gjendje të grumbulloheshin përtej kufirit nga Kharkiv.

Dhe duke folur këtë pasdite, presidenti Zelensky tha: “Bota ka mjetet për të luftuar terrorin rus dhe ne në Ukrainë kemi nevojë për këtë ndihmë”.

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi
Lexo po ashtu Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

“Mbështetje në kohë dhe e mjaftueshme nga partnerët. Mbështetje e qëndrueshme dhe e palëkundur për luftëtarët tanë”.

“Sisteme shtesë moderne të mbrojtjes ajrore, veçanërisht Patriots, dhe kapacitete për të shkatërruar terroristët rusë në mënyrë që ata të mos mund t’i afrohen kufijve tanë”.

Ndryshe, kancelari gjerman Olaf Scholz ka përsëritur pikëpamjen e tij se armët e dhuruara në Ukrainë nuk duhet të përdoren për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Ka “rregulla të qarta për dërgesat gjermane të armëve që janë rënë dakord me Ukrainën”, citohet të ketë thënë ai në Berlin.

“Kjo është teoria ime gjithsesi”, ka shtuar ai, duke shpjeguar se qëllimi i politikës së tij në Ukrainë është “të parandalojë që kjo të kthehet në një luftë vërtet të madhe”.

Sidoqoftë, po rritet diskutimi në Perëndim nëse kjo është një politikë e qëndrueshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Ukraina

Ukraina "përgatit terrenin" për sulme në Krime pas mbërritjes së aeroplanëve luftarakë F-16

Evropa
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Tentoi të hap derën e aeroplanit gjatë fluturimit, pasagjeren e lidhin për ulëse me shirit ngjitës - aviacioni federal amerikan e padit

Tentoi të hap derën e aeroplanit gjatë fluturimit, pasagjeren e lidhin për ulëse me shirit ngjitës - aviacioni federal amerikan e padit

Amerika
Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar një të tretën e flotës ruse të Detit të Zi

Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar një të tretën e flotës ruse të Detit të Zi

Evropa
Kalo në kategori