LAJMI I FUNDIT:

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë – thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë – thotë Kievi

Rusia ka humbur më shumë se gjysmë milioni trupa që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë, sipas shifrave të fundit të Ukrainës, duke sinjalizuar koston e madhe që lufta e Vladimir Putin ka për personelin e tij.

Në përditësimin e saj të fundit të shtunën, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se forcat ruse kishin humbur 1,140 trupa një ditë më parë – ditën e 12-të me radhë që vlerësimi i saj ishte më shumë se 1,000, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

Raporti ditor, i cili përfshin të vrarët dhe të plagosurit, është rritur në muajt e fundit, veçanërisht kur vrulli i sulmeve ruse është rritur në rajonin e Donetskut dhe dy javë në një ofensivë në veri-lindje të Kharkiv ku trupat e Moskës kanë pushtuar vendbanimet pranë kufirit.

Më 12 maj, numri arriti një rekord prej 1,740, duke mposhtur rekordin e mëparshëm nga 19 tetori 2023, me 1,380 personel.

Ai rekord i mëparshëm u mposht gjithashtu tri herë në dy javët e fundit, me 1510 humbje trupash të raportuara më 14 maj; 1410 më 16 maj; dhe 1400 më 19 maj.

Por totali i së premtes ka sjellë numrin e humbjeve që nga fillimi i luftës më 24 shkurt 2022, në pikën historike të zymtë prej 500,080.

Siç ka raportuar më parë Newsweek, numri i viktimave dhe humbjet e pajisjeve janë jashtëzakonisht të vështira për t’u identifikuar dhe ekspertët paralajmërojnë se të dyja palët ka të ngjarë të fryjnë numrin e humbjeve të raportuara të tjetrës.

Por shifrat ofrojnë disa tregues të shkallës së ndikimit të luftës, thellë në vitin e tretë të saj dhe ndërsa Rusia nis një ofensivë të re në Ukrainën verilindore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori