LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet lista e 10 lojtarëve më të mirë anglezë të të gjitha kohërave

Zbulohet lista e 10 lojtarëve më të mirë anglezë të të gjitha kohërave

Legjenda e Anglisë dhe Manchester Unitedit, Sir Bobby Charlton është cilësuar futbollisti më i mirë anglez i të gjitha kohërave në një listë të mbushur me yje.

82-vjeçari, fituesi i dikurshëm i Topit të Artë nderohet gjerësisht për karrierën e tij të pabesueshme si për klubin ashtu edhe për vendin.

Dhe faqja Football Trips e nderoi Charltonin duke e vendosur atë në krye të renditjes për lojtarët më të mirë anglezë që ka parë futbolli.


Charlton fitoi tre tituj kampionati, një Kupë FA dhe Kupë Evropiane gjatë 17 viteve të jashtëzakonshme në Old Trafford, së bashku me ngritjen e Kupës së Botës me Anglinë në vitin 1966.

Ish-kapiteni i Unitedit është gjithashtu i dyti në listat e golashënuesve të të gjitha kohërave si për Djajtë e Kuq ashtu edhe për Anglinë.

Në vendin e dytë nuk është askush tjetër përveç Wayne Rooney , i cili theu rekordet e shënuesve të të gjitha kohërave të Charlton si për Unitedit ashtu edhe për Anglinë.

Football Trips lavdëroi ish-superyllin 34-vjeçar të Unitedit dhe shtoi se ai tashmë “e ka futur emrin e tij në librat e historisë”.

Karriera e luajtshme e Rooney në Old Trafford e pa atë të fitonte pesë tituj të Ligës Premier, një Kupë FA, tre Kupa të Ligës dhe një Ligë të Kampionëve.

Lojtarët e tjerë legjendarë në ‘top 10’ përfshijnë ikonën e Chelseat, Frank Lampard dhe atë të Liverpoolit, Steven Gerrard.

Më poshtë keni listë e 10 futbollistëve më të mirë anglezë të të gjitha kohërave, sipas Football Trips.

10.Paul Scholes

9.Gary Lineker

8.Kevin Keegan

7.Bobby Moore

6.David Beckham

5.Steven Gerrard

4.Frank Lampard

3.Alan Shearer

2.Wayne Rooney

1.Sir Bobby Charlton

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Rodri dhe Alvaro Morata shpallen fajtorë nga UEFA për incidentin në fitoren e Spanjës në Euro 2024

Rodri dhe Alvaro Morata shpallen fajtorë nga UEFA për incidentin në fitoren e Spanjës në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori