Carlo Ancelotti dëshironte që Napoli të nënshkruante me Mauro Icardin nga Interi dhe të shiste Lorenzo Insignen verën e kaluar.

Ancelotti u shkarkua pas fitores 4-0 kundër Racing Genk që siguroi kualifikimin në raundin tjetër në Ligën e Kampionëve, në mes të raporteve për një qarje në marrëdhëniet midis tij dhe Presidentit Aurelio De Laurentiis.

E përditshmja La Stampa spekulon se Ancelotti donte sulmuesin e Interit, Icardi verën e kaluar dhe gjithashtu kishte dashur të largonte kapitenin Insigne.

Zyrtare: Napoli shkarkon Carlo Ancelottin Zyrtare: Napoli shkarkon Carlo Ancelottin

Napoli kishte qenë i lidhur me një lëvizje për Icardin gjatë gjithë verës, por u raportua se argjentinasi ishte jo i dashur dhe se nëse ai do të largohej nga Interi, do të ishte vetëm për Juventus ose Paris Saint-Germain.

Në fund, Icardi u larguar për tek PSG, duke lënë Napoli për të nënshkruar Hirving “Chucky” Lozano nga PSV Eindhoven.

Ancelotti në dukje po ashtu dëshironte të largonte Insignen, duke e ndjerë se ai nuk përshtatej në sistemin e tij taktik.

Gattuso pritet të emërohet gjatë ditës trajner i Napolit Gattuso pritet të emërohet gjatë ditës trajner i Napolit

La Stampa raporton se Ancelotti gjithashtu dëshironte një mbrojtës krahu të majtë, por në vend të tij mori Eljif Elmas, një mesfushor qendror.

Gennaro Gattuso është vendosur të zëvendësojë Ancelottin në stolin e Napolit dhe zyrtarizimi i tij është çështje orësh. /Telegrafi/