LAJMI I FUNDIT:

Yjet e muzikës rikthehen fuqishëm pas COVID-19, Elton John dhe Bad Bunny kryesojnë renditjen e turneve më fitimprurëse në vitin 2022

Yjet e muzikës rikthehen fuqishëm pas COVID-19, Elton John dhe Bad Bunny kryesojnë renditjen e turneve më fitimprurëse në vitin 2022

Me rikthimin e festivaleve dhe koncerteve të mëdha pas periudhës së izolimit social, viti 2022 ishte jashtëzakonisht fitimprurës në industrinë e muzikës. Siç vërehet nga raporti tremujor i Live Nation, 16 turne kanë kaluar kufirin e 100 milionë dollarëve këtë vit me turne masiv në stadium

Reklama

Për renditjen, artistë të njohur si The Weeknd, Coldplay, Billy Idol, Red Hot Chili Peppers, Dua Lipa dhe Lady Gaga u konsideruan për anketën. Megjithatë, Bad Bunny dhe Elton John shfaqen në krye të grafikut të turneut mbarëbotëror të parashikuar nga Pollstar, me të ardhura miliarderësh.

Elton John ishte turneu më i kërkuar i vitit 2022 për sa i përket shitjeve të biletave, ka njoftuar tregu i biletave në internet StubHub, disa ditë pasi publikimi tregtar Pollstar raportoi se Bad Bunny kishte turneun më fitimprurës në Amerikën e Veriut dhe atë botëror të këtij viti, ndërsa artistët u rikthyen në turne dhe industria e koncerteve po rimëkëmbet nga një rënie e imponuar nga COVID-19.

Foto: Getty Images

John – i cili ka qenë në turneun e tij masiv “Farewell Yellow Brick Road” – ishte akti më i kërkuar ndërkombëtarisht, sipas StubHub, i cili bazoi renditjen e tij në shitjet kumulative të biletave në StubHub në Amerikën e Veriut dhe viagogo, i ndjekur nga Harry Styles. Coldplay, Bad Bunny, Motley Crue, Morgan Wallen, Billie Eilish, Garth Brooks, Adele dhe Justin Bieber, përkatësisht.

Turneu i John ishte më i shituri në pesë vjet dhe solli mbi 50% më shumë shitje sesa “Love On Tour” i Style, tha StubHub, duke cituar të dhënat e shitjeve nga platforma e tij.

Foto: Getty Images

Turneu i artistit në Amerikën e Veriut fitoi 201.8 milionë dollarë në vitin 2022, sipas Pollstar, dhe ishte turneu i dytë me fitimet më të larta në Amerikën e Veriut të vitit.

Ai ishte gjithashtu më i populluari: shiti mbi 1.6 milionë bileta.

Foto: Getty Images

Koncertet e Bad Bunny fituan 393.3 milionë dollarë në mbarë botën në vitin 2022, dhe turneu i tij në Amerikën e Veriut fitoi 356.5 milionë dollarë këtë vit, sipas Pollstar.

Pas turneut të Bad Bunny dhe John në Amerikën e Veriut ishin Deff Leppard/Motley Crue (177.4 milion dollarë), Styles (160.4 milion dollarë) dhe Kenny Chesney (135.3 milion dollarë).

Foto: Getty Images

“The Eras Tour” i Taylor Swift, i cili fillon në vitin 2023, ka “mundësinë për të kapërcyer kufirin e paimagjinueshëm të 1 miliard dollarëve”, tha Pollstar. Është turneu i parë i Swift që nga viti 2018 dhe një nga më të mëdhenjtë në karrierën e saj.

Vitin e kaluar, Rolling Stones fitoi më shumë se çdo turne tjetër me më shumë se 115 milionë dollarë në mbarë botën. Styles pati turneun më të njohur global të vitit 2021, duke shitur 669,000 bileta. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Deklarata e pazakontë e Barrymore: Mezi pres që nëna ime të vdesë

Deklarata e pazakontë e Barrymore: Mezi pres që nëna ime të vdesë

Magazina
Oriola Marashi mahnit me linjat trupore në bikini

Oriola Marashi mahnit me linjat trupore në bikini

Magazina
Bora Zemani dhe Donald Veshaj më të lumtur se kurrë - shfaqen elegant në rozë

Bora Zemani dhe Donald Veshaj më të lumtur se kurrë - shfaqen elegant në rozë

Magazina
Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Kalo në kategori