LAJMI I FUNDIT:

Xhaka më shumë prekje brenda zonës se Son deri më tani në këtë sezon

Xhaka më shumë prekje brenda zonës se Son deri më tani në këtë sezon

Ylli i Arsenalit, Granit Xhaka, ka pasur më shumë prekje në zonën e penalltisë së kundërshtarit sesa Son Heung-min i Tottenhamit këtë sezon.

Reklama

Mesfushori shënoi golin e tretë në fitoren 3-1 të Gunners ndaj Spurs të shtunën.

Ai qëlloi klinikisht me këmbën e tij të majtë pasi përfitoi nga një gabim në mbrojtjen kundërshtare, për t’u vendosur brenda zonës së Spurs.

Si rezultat, Xhaka ka pasur tashmë 30 prekje brenda zonës së penalltisë së kundërshtarit këtë sezon – tre më shumë se sulmuesi Son, sipas WhoScored.

Ylli i Spurs ka pasur një fillim të ndërlikuar të sezonit dhe ka luftuar për gola dhe asistime – me përjashtim të hat-trick-ut të tij kundër Leicester.

Granit Xhaka performed brilliantly and scored Arsenal's third goal against Tottenham

Ndërkohë, Xhaka po shijon disi një rilindje në mesfushën e Mikel Artetës me dy gola dhe tre asistime në Ligën Premier.

Para të shtunës, prekjet e lojtarit shqiptar me pasaportë zvicerane në zonën kundërshtare ishin rritur me 250 për qind – me 3.58 prekje për 90 minuta krahasuar me 1.43 për 90 sezonin e kaluar.

Xhaka ka prodhuar gjithashtu mesatarisht 1.9 pasime kyçe dhe padyshim që po luan futbollin më të mirë të karrierës së tij. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë ditë që do të shënojnë historinë e Barcelonës

Dhjetë ditë që do të shënojnë historinë e Barcelonës

La Liga
Bayerni pritet të nënshkruajë këtë verë me tre yje, në mesin e tyre edhe Granit Xhaka

Bayerni pritet të nënshkruajë këtë verë me tre yje, në mesin e tyre edhe Granit Xhaka

Bundesliga

"Lojtarët që kryejnë marrëdhënie seksuale katër herë në muaj nuk mund të luajnë për mua" - Simeone me mendim që ka befasuar shumëkënd

La Liga
“Duhet të flasësh të paktën tre gjuhë dhe të luash në tre pozicione”, Fernandinho zbulon sekretet e Guardiolës

“Duhet të flasësh të paktën tre gjuhë dhe të luash në tre pozicione”, Fernandinho zbulon sekretet e Guardiolës

Premier League
Babai i Kvaratskhelia zbulon klubin që Khvicha ëndërron të luajë

Babai i Kvaratskhelia zbulon klubin që Khvicha ëndërron të luajë

La Liga
Roma i vendos çmimin e largimit sulmuesit Tammy Abraham

Roma i vendos çmimin e largimit sulmuesit Tammy Abraham

Serie A
Kalo në kategori