LAJMI I FUNDIT:

​Washingtoni pret dritën jeshile të Bagdadit për vendosjen sistemeve antiraketore “Patriot”

​Washingtoni pret dritën jeshile të Bagdadit për vendosjen sistemeve antiraketore “Patriot”

SHBA-ja pret dritën e gjelbër nga qeveria irakiane për vendosjen e sistemeve antiraketore “Patriot”, në bazat e përdorura nga ushtria amerikane në Irak, shënjestra të raketave iraniane, theksoi sot kreu i Pentagonit, Mark Esper.

Reklama

Si kundërpërgjigje për eliminimin nga Washingtoni të gjeneralit, Qassem Soleimani në Bagdad, Irani ka goditur me 11 raketa bazën ajrore të Ain al-Assad dhe atë të Erbilit, ku ndodheshin disa prej 5 200 ushtarëve amerikanë të vendosur në Irak.

Asnjë ushtar nuk është vrarë, por dhjetëra prej tyre kanë qenë viktima të tronditjeve në kokë si pasojë e shpërthimeve të fuqishme dhe Uashingtoni kërkon tashmë t’i mbrojë më mirë këto baza duke vendosur aty sisteme mbrojtëse antiajrore “Patriot”./ATSH/

Në trend Botë

Më shumë
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Kalo në kategori