LAJMI I FUNDIT:

Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Liverpooil është gati të ‘sulmojë’ një klub të Bundesligës, pasi ata po kërkojnë një zëvendësues afatgjatë të qendërmbrojtësit Joel Matip.

Matip ka të ngjarë të humbasë pjesën tjetër të sezonit me Reds, pasi menaxheri Jurgen Klopp ka konfirmuar se qendërmbrojtësi pësoi një dëmtim të rëndë në gju.

Mbrojtësi u largua 20 minuta para përfundimit të fitores 4-3 të Liverpoolit në Ligën Premier ndaj Fulham të shtunën dhe që atëherë, Klopp ka pranuar se 32-vjeçari kamerunas kishte këputur ligamentin e tij të kryqëzuar të përparmë.

Kamerunasi, i cili iu bashkua Liverpoolit nga skuadra gjermane Schalke shtatë vjet më parë, është në vitin e fundit të kontratës së tij me klubin nga Anfield dhe ka bërë 201 paraqitje në të gjitha garat duke shënuar 11 gola.

Me Matip që ka të ngjarë të mos luajë më për klubin anglez, The Sun pohon se Klopp tani është në treg për një zëvendësues dhe mbrojtësi i Wolfsburgut, Maxence Lacroix dhe ai i Crystal Palace, Marc Guehi, shihen si alternativa.

Lacroix ka qenë në Bundesligë që nga viti 2020, kur iu bashkua Wolfsburgut nga Sochaux në vitin 2020. Klubi gjerman thuhet se do të donte 30 milionë funte apo rreth 35 milionë euro për shërbimet e tij pasi i kanë mbetur vetëm 18 muaj në kontratë.

23-vjeçari, i cili është një nga lojtarët më të shpejtë në Bundesligë, mund të operojë edhe si mbrojtës i djathtë.

Gjermania është dëshmuar një terren i mirë gjuetie për Reds në vitet e fundit, me klubin nga Anfield që ka rekrutuar Matip dhe Ibrahim Konate nga Bundesliga në të kaluarën, si dhe nënshkrimet e verës Dominik Szoboszlai dhe Wataru Endo.

Ndërkohë, The Sun gjithashtu pretendon se Klopp po synon gjithashtu mbrojtësin e Anglisë dhe Palace, Guehi, por thuhet se ‘Eagles’ do të dëgjojnë oferta vetëm mbi 50 milionë funte për 23-vjeçarin. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

Ligue 1
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Ndërkombëtare
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Kalo në kategori