Andres Villas Boas është trajneri i fundit që i është bashkuar Superligës Kineze.

Reklama

Trajneri portugez është emëruar trajneri i skuadrës Shanghai SIPG, duke zëvendësuar në këtë post trajnerin e mirënjohur, Sven Goran Erikson.

Megjithatë, portugezi është vetëm njëri nga trajnerët e mëdhenj që ia janë bashkuar skuadrave kineze, pasi në kampionatin e tyre ka plot të tillë, shkruan Telegrafi.

Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto) Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto)

Ish-trajneri i Villarrealit, Real Madridit dhe Manchester Cityt, Manuel Pellegrini është njëri ndër ta, pasi udhëheq skuadrën Hebei China Fortune, po ashtu edhe Alberto Zaccheroni, i cili më parë ka drejtuar skuadrat e mëdha italiane, Inter, Milan e Juventus, ndërsa tani është trajneri skuadrës Beijing Guoan.

Reklama

Tjerë të mëdhenj janë edhe fituesi i Bundesligës me Bayernin e Wolsburgun, Felix Magath, i cili tani drejton skuadrën e Shandong Luneng dhe spanjolli Gregorio Manzano që udhëheq Shanghai Shenhuan, teksa më parë drejtonte Atletico Madridin, Sevillë e Mallorcan. /Telegrafi/

Reklama

Trajnerët e tanishëm të Superligës Kineze:

Andre-Villas Boas – Shanghai SIPG

villas-boas-1

Manuel Pellegrini – Hebei China Fortune 

pellegrini

Alberto Zaccheroni – Beijing Guoan 

zaccheroni

Felix Magath – Shandong Luneng 

magath

Gregorio Manzano – Shanghai Shenhua 

manzano