LAJMI I FUNDIT:

Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto)

Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto)

Superliga Kineze është rritur në shtat dhe në fuqinë financiare gjatë viteve të fundit me gjithnjë e më shumë lojtarë të profilit të lartë po vijnë nga jashtë në lindje për të luajtur futboll.

Ndërsa Kina përdoret për lojtarët që janë pranë përfundimit të karrierës së tyre, tani ka filluar të joshë edhe lojtarë të mirë dhe me cilësi.

Me qeverinë kineze që ka pompuar para në zhvillimin e lojës dhe me shpresën për t’u bërë një superfuqi e futbollit deri në vitin 2050, standardi gjithashtu është në rritje.

Ky do të ishte super formacioni i Lensit nëse do t'i mbante yjet (Foto)
Lexo po ashtu Ky do të ishte super formacioni i Lensit nëse do t'i mbante yjet (Foto)

Edhe pse blerja e lojtarëve më të mirë nuk është mënyra më e mirë për të përmirësuar lojtarët vendas – Kina aktualisht renditet e 81-ta në botë nga FIFA dhe tani është e detyruar të ketë një ndikim në fund.

Pesë ligat më të forta të Evropës si dhe MLS-ja amerikane tani kanë një tjetër konkurrent të vërtetë, dhe për të provuar këtë, këtu ju sjellim një anë të tërë e përbërë nga lojtarët më të mirë në Super Ligën kineze. /Telegrafi/

1.Cheng Zeng – Portier (Guangzhou Evergrande)

1

2.Stephane Mbia – Mbrojtës (Hebei China Fortune)

2

3.Hong Jeong-ho – Mbrojtës (Jiangsu Suning)

3

4.Rong Hao – Mbrojtës (Guangzhou Evergrande)

4

5.Ramires  – Mesfushor qendror (Jiangsu Suning)

5

6.Paulinho – Mesfushor qendror (Guangzhou Evergrande)

6

7.Hulk – Anësor i majtë (Shanghai SIPG)

7

8.Alex Texeira – Mesfushor-sulmues (Jiangsu Suning)

8

9.Gervinho – Anësor i djathtë (Hebei China Fortune)

9

10.Graziano Pelle – Sulmues (Shandong Luneng)

10

11.Demba Ba – Sulmues (Shanghai Shenhua)

11

Rezerva: Ezequiel Lavezzi – (Hebei China Fortune), Gael Kakuta – (Hebei China Fortune), Elkeson – (Shanghai SIPG), Fredy Guarin – (Shanghai Shenhua), Jackson Martinez – (Guangzhou Evergrande)

Formacioni i Superligës Kineze:

formacioni

Në trend Sport

Më shumë
Barcelona e gatshme ta shesë

Barcelona e gatshme ta shesë "përbindëshin" - ia cakton çmimin

La Liga
“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

La Liga
U kritikua për golin e dytë të Italisë, reagon për herë të parë Hysaj

U kritikua për golin e dytë të Italisë, reagon për herë të parë Hysaj

Kombëtarja e Shqipërisë
Jose Mourinho e emëron superyllin e Real Madridit si lojtarin e ri më të mirë në botë

Jose Mourinho e emëron superyllin e Real Madridit si lojtarin e ri më të mirë në botë

La Liga
Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Premier League
Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Ndërkombëtare
Kalo në kategori