Skuadra franceze, Lens, ka pasur gjithmonë në gjirin e saj futbollistë të talentuar, por që i ka larguar me kalimin e kohës.

Pseudonimi i klubit francez është ‘Sang et Or’ apo ‘Gjak dhe Ari’’.

Pa dyshim kjo është një referencë për ngjyrat e tyre tradicionale të fanellave, por kjo tingëllon epike monstrueuse, ashtu sikurse titulli i një romani epik fantazi, ose ndoshta një album roku nga 1984.

Ky do të ishte super formacioni i Schalke 04 nëse do t’i mbante yjet (Foto) Ky do të ishte super formacioni i Schalke 04 nëse do t’i mbante yjet (Foto)

Megjithatë, Lens nuk janë mjaft epik. Që nga ana e mijëvjeçarit të ri ata nuk kanë pasur flirte me suksesin. Në memorie është titulli i humbur i Ligue 1 në ditën e fundit të sezonit në Lyon në vitin 2001/02.

Reklama

Që atëherë, Lens kurrë nuk kanë qenë të njëjtë, duke hyrë në një zvarritje të ngadaltë dhe duke përfunduar në Ligue 2.

Reklama

Pavarësisht rënies së tyre, ata ende kanë arritur të prodhojnë lojtarë cilësorë.

Ky do të ishte super formacioni i Santosit nëse do t’i mbante yjet (Foto) Ky do të ishte super formacioni i Santosit nëse do t’i mbante yjet (Foto)

Ne kemi vënë së bashku një 11-she të kombinuar se si Lens do mund të dukeshin nëse kishin mbajtur lojtarët e tyre më të mirë. /Telegrafi/

Portier: Alphonse Areola (Villareal)

1. alphonse

Mbrojtës i djathtë: Serge Aurier (PSG)

2. aurier

Qendërmbrojtës: Raphael Varane (Real Madrid)

3. varane

Qendërmbrojtës: Timothee Kolodziejczak (Sevilla)

4. koldezijak

Mbrojtës i majtë: Benoit Assou-Ekotto (Saint-Etiene)

5. assou-ekoto

Mesfushor qendror: Geoffrey Kondogbia (Inter)

6.kondo

Mesfushor qendror: Seydou Keita (Roma)

LENS le 28/01/2007: Match de championnat de L1 football. RC LENS- AS Saint-Etienne. ici BUT DE KEITA Ph. Sami BELLOUMI / Voix du Nord.

Mesfushor i djathtë: Adel Taarabt (Benfica)

Reklama

8. tarabt

Mesfushor-sulmues: Jussie (Bordeaux)

9. jussie

Mesfushor i majtë: Thorgan Hazard (Borussia Monchengladbach)

10. hazard

Qendërsulmues: El-Hadji Diouf (Pa klub)

11. hadji diouf

Formacioni

formacioni lens