LAJMI I FUNDIT:

Vetëm 15 vjeç, por talenti i Barcelonës ka shënuar njërin ndër golat më të bukur të këtij sezoni

Vetëm 15 vjeç, por talenti i Barcelonës ka shënuar njërin ndër golat më të bukur të këtij sezoni

Lamine Yamal konsiderohet si një nga lojtarët më emocionuese jo vetëm te Barcelona, ​​por edhe brenda futbollit spanjoll. Pavarësisht se është vetëm 15 vjeç, ai tashmë ka debutuar në ekipin e parë për Blaugranët.

Reklama

Ashtu si shumë talentë të rinj emocionues, Yamal ka qenë duke shfaqur cilësitë e tij në Euro U17 në Hungari gjatë dy javëve të fundit. Ai ka qenë në formë të shkëlqyer për skuadrën e Julen Guerreros, duke arritur shifra shumë mbresëlënëse.

Spanja ishte duke luajtur në gjysmëfinale të së martës në mbrëmje kundër Francës dhe Yamal vazhdoi formën e tij të mirë duke shënuar një gol të jashtëzakonshëm në pjesën e dytë, duke shkuar nga e djathta përpara se të fute topin në rrjetë me një goditje të fuqishme me të majtë.

Fatkeqësisht për Spanjën dhe Yamal, ata nuk mundën të mbanin epërsinë dhe përfunduan duke humbur 3-1 nga Franca, e cila do të luajë kundër Gjermanisë në finalen e së premtes.

Pavarësisht përfundimit zhgënjyes të turneut të Spanjës, Barcelona do të jetë shumë e impresionuar me bëmat e Yamal gjatë dy javëve të fundit. Vëmendja tani do t’i drejtohet finalizimit të kontratës së tij të parë profesionale, me atë që mbush 16 vjeç në korrik. /Telegrafi/