Max Vertsappen arriti fitoren në GP të Francës për të hapur një avantazh gjigant prej 63 pikësh në kampionat pasi rivali më i afërt, Charles Leclerc u aksidentua.

Reklama

Leclerc ishte në krye derisa humbi kontrollin e Ferrarit të tij dhe rrëshqiti në barriera në fund të xhiros së 17-të.

Ai lëshoi ​​një ulërimë parësore në ankth, teksa shpërtheu një tjetër mundësi për të ndaluar nxitimin e Vertstappen drejt titullit.

Aksident dramatik në Çmimin e Madh të Francës - ekipi i Leclerc mbanin kokat me duar Aksident dramatik në Çmimin e Madh të Francës - ekipi i Leclerc mbanin kokat me duar

Ai u ankua se ishte i bllokuar në parakalim, gjë që mund të shkaktohej nga kalimi i gjerë në kthesën e 11-të.

Por çuditërisht, ishte gara e dytë radhazi që ndodhi pasi për pak i kushtoi fitoren në Austri fundjavën e kaluar.

Reklama

DNF e Leclerc dhe Carlos Sainz duke filluar nga fundi – për shkak të penalltive që ai mori për komponentët e rinj të motorit pas zjarrit të tij në Austri – e lejuan Mercedesin në një miks.

Reklama

Dhe Leëis Hamilton përfitoi plotësisht në fillimin e tij të 300-të GP për të rrëmbyer një vend të dytë të merituar.

Hamilton bëri një fillim të shkëlqyer dhe arriti të kapërcejë Sergio Perez në vendin e tretë.

Më tej kishte kontakte mes Esteban Ocon dhe Yuki Tsunoda, por përndryshe ishte një fillim rutinë.

Gjithçka ra në duart e Leclerc, i cili ishte në gjendje të qëndronte përpara kërcënimit të Verstappen.

Reklama

Por, gjithçka u ndal kur ai futi makinën e tij në barriera – vetëm pak çaste pasi mori një mesazh nga ekipi i tij për ruajtjen e gomave të tij.

Ishte një goditje shkatërruese duke pasur parasysh avantazhin e Verstappen në garën për titull – veçanërisht kur Leclerc kryesonte me 46 pikë pas GP-së Australiane. /Telegrafi/

Reklama