LAJMI I FUNDIT:

Vendi i tij kishte nevojë për të, la karrierën e pasur si futbollist për ta kapur armën – vritet lojtari ukrainas

Vendi i tij kishte nevojë për të, la karrierën e pasur si futbollist për ta kapur armën – vritet lojtari ukrainas

Futbollisti Mykola Zhidkov, i cili u kthye në Ukrainë nga Polonia për ta mbrojtur vendlindjen e tij nga pushtuesit rusë, është vrarë duke luftuar.

Reklama

Kështu bëhet e ditur në faqen e klubit të futbollit Wegrzcanka në rrjetin social Facebook.

“Lojtari i LKS Węgzcanka, i cili u kthye në Ukrainë vjeshtën e kaluar për të mbrojtur me guxim familjen, miqtë dhe atdheun e tij nga agresioni rus, vdiq në luftë në kufirin tonë lindor”, thuhet në njoftim.

“Mickey ishte një djalë shumë i mirë dhe i sjellshëm, nuk kishte një person që e njihte dhe nuk e donte. Kur ishte në fushë, ai luftoi me të gjitha forcat për t’i sjellë fitoren ekipit të tij, dhe kur erdhi puna për të luftuar për lirinë e vendit të tij, ai sakrifikoi atë që mund të bëjë një person në një moshë kaq të re – sakrifikoi jetën e tij”, shtoi klubi.

Çfarë dihet për Mykola Zhidkov

Dihet se futbollisti ka luajtur për klubin polak të futbollit “Wegrzcanka” nga viti 2020 deri në vitin 2022.

Në nëntor në faqen e klubit kishte një njoftim që Zhidkov vendosi të kthehej në Ukrainë për të mbrojtur kufijtë e saj. Ata publikuan pamjet e një lamtumire prekëse ndaj tij.

“Mickey, ti edhe një herë na dëshmon të gjithëve se nuk je vetëm një futbollist i madh, por mbi të gjitha, një person i madh”, shkruan ata. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Serie A
'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

La Liga
Fenerbahce e ka nisur në mënyrën më të mirë edicionin e ri – gjashtë ndeshje, gjashtë fitore dhe golaverazh fantastik

Fenerbahce e ka nisur në mënyrën më të mirë edicionin e ri – gjashtë ndeshje, gjashtë fitore dhe golaverazh fantastik

Ligat tjera
Barcelona njofton fitime mbi 300 milionë euro për sezonin 2022/2023

Barcelona njofton fitime mbi 300 milionë euro për sezonin 2022/2023

La Liga
Kalo në kategori