LAJMI I FUNDIT:

Vendet nordike planifikojnë të krijojnë një mbrojtje të përbashkët ajrore “për t’u përballur” me kërcënimet nga Rusia

Vendet nordike planifikojnë të krijojnë një mbrojtje të përbashkët ajrore “për t’u përballur” me kërcënimet nga Rusia

Komandantët e Forcave Ajrore nga Suedia, Norvegjia, Finlanda dhe Danimarka thanë të premten se kanë nënshkruar një letër dakordimi për të krijuar një mbrojtje ajrore të unifikuar nordike që synon të “jetë përballë” kërcënimit në rritje nga Rusia.

Reklama

“Synimi është që të jemi në gjendje të operojmë së bashku bazuar në mënyrat tashmë të njohura të operimit nën NATO”, citohet të jetë thënë në një deklaratë të forcave të armatosura të katër vendeve, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Lëvizja për të integruar forcat ajrore u shkaktua nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar, ka thënë për Reuters komandanti i forcave ajrore daneze, gjeneralmajor Jan Dam.

“Flota jonë e kombinuar mund të krahasohet me një të një vendi të madh evropian”, ka shtuar ai.

Siç bëhet e ditur, Norvegjia ka 57 aeroplanë luftarakë F-16 dhe 37 aeroplanë luftarakë F-35 me 15 të tjerë nga këta të fundit të porositur. Finlanda 62 aeroplanë F/A-18 Hornet dhe të porositur 64 F-35, ndërsa Danimarka ka m 58 F-16 dhe 27 F-35 të porositur.

Ndërsa Suedia ka më shumë se 90 aeroplanë Gripens.

Nënshkrimi në bazën ajrore Ramstein në Gjermani javën e kaluar u ndoq nga shefi i Komandës Ajrore të NATO-s, gjenerali James Hecker, i cili gjithashtu mbikëqyr Forcat Ajrore të SHBA-së në rajon.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me aleancën ushtarake transatlantike vitin e kaluar. Por procesi është penguar nga Turqia, e cila së bashku me Hungarinë ende nuk i kanë ratifikuar anëtarësimet.

Komandantët e forcave ajrore nordike diskutuan fillimisht bashkëpunimin më të ngushtë në një takim në nëntor në Suedi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Robert Menendez akuzohet për ryshfet - senatori amerikan pritet të jap dorëheqje nga Kongresi amerikan

Robert Menendez akuzohet për ryshfet - senatori amerikan pritet të jap dorëheqje nga Kongresi amerikan

Amerika
SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS

Evropa
Shtetas serbë të dyshuar për hapjen e tunelit në gjykatën malazeze

Shtetas serbë të dyshuar për hapjen e tunelit në gjykatën malazeze

Mali i Zi
Sulm raketor në selinë e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol të Krimesë, pamjet në internet tregojnë tymin e dendur në qytet

Sulm raketor në selinë e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol të Krimesë, pamjet në internet tregojnë tymin e dendur në qytet

Evropa
Momenti kur Ukraina godet për pak sekonda së paku tetë ushtarë rusë afër Bakhmutit

Momenti kur Ukraina godet për pak sekonda së paku tetë ushtarë rusë afër Bakhmutit

Evropa
Bullgaria dëboi kreun e kishës ortodokse ruse dhe priftërinjtë bjellorusë

Bullgaria dëboi kreun e kishës ortodokse ruse dhe priftërinjtë bjellorusë

Bullgaria
Kalo në kategori