Grindja midis mbrojtësit të Marseille, Alvaro Gonzalez, dhe sulmuesit të PSG Neymar vazhdoi të mërkurën, me spanjollin që e quajti ‘plehër’ brazilianin pasi ekipet u ndeshën në Trophee des Champions.

Trajneri i ri i PSG-së, Mauricio Pochettino, fitoi trofeun e tij të parë me klubin, me Mauro Icardi dhe Neymar që shënuan për parisienët dhe Dimitri Payet që shënoi një ngushëllim të vonshëm për Marseillen në ndeshjen që u mbyll 2-1.

Neymar dhe Gonzalez kanë një histori që buron nga një incident në një ndeshje në muajin shtator, në të cilin Neymar u përjashtua për një shuplakë ndaj Gonzalez në pjesën e pasme të kokës.

Neymar shpërthen pas ndeshjes dhe tregon arsyen pse e goditi mbrojtësin e Marseilles: Keqardhje që nuk e godita në fytyrë këtë gomar Neymar shpërthen pas ndeshjes dhe tregon arsyen pse e goditi mbrojtësin e Marseilles: Keqardhje që nuk e godita në fytyrë këtë gomar

Pas lojës, Neymar akuzoi spanjollin për bërjen e komenteve raciste ndaj tij, duke thënë në Twitter pas lojës: “Keqardhja ime e vetme nuk është goditja e këtij gomari në fytyrë”.

Gonzalez, ndërkohë, mohoi pretendimet e Neymar, duke thënë se ai kishte nevojë “të mësonte se si ta humbte dhe ta pranonte atë në fushë”.

Pas një hetimi, federata franceze njoftoi se as Neymar dhe as Gonzalez nuk do të përballen me ndonjë dënim shtesë për incidentin.

Ligue 1 merr vendimin në lidhje me akuzat për abuzime racore nga Neymar dhe Gonzalez Ligue 1 merr vendimin në lidhje me akuzat për abuzime racore nga Neymar dhe Gonzalez

Të dy lojtarët do të përplaseshin përsëri në fushë mbrëmë (e mërkurë), me Gonzalez që bëri faull ndaj Neymar disa herë, përfshirë një incident në të cilin ai vuri duart në fytyrën e brazilianit.

Pas ndeshjes, Neymar shfrytëzoi rastin për bërë një thumbim ndaj Gonzalez në Twitter, duke postuar një fotografi drejtuar mbrojtësit.

Gonzalez do të përgjigjej shpejt, duke shkruar: “Prindërit e mi gjithmonë më mësuan të nxjerr plehrat jashtë. Përpara gjithmonë OM”.

Ndryshe nga takimi i shtatorit, të cilin Marseille fitoi 1-0, PSG do të triumfonte të mërkurën për t’i dhënë Pochettinos një trofe në vetëm javën e tij të dytë si trajner i ekipit. /Telegrafi/