Barcelona është mposhtur me rezultat 2-0 nga Valencia në takimin derbi të vlefshëm për javën e 21-të në La Liga.

Derbi ndaj dy skuadrave rivale nisi me shumë tension, pasi pati edhe përleshje mes dy tifozërive para stadiumit Mestalla, ndërsa vendasit arritën fitoren në fund.

Golat në këtë fitore të Los Che u shënuan nga Jordi Alba (47’) autogol dhe Maxi Gomez (77’).

Valencia i jep leksion Barcelonës, triumfon në derbin e javës në La Liga Valencia i jep leksion Barcelonës, triumfon në derbin e javës në La Liga

Lojtari më i vlerësuar i ndeshjes ishte ylli Barcelonës, Lionel Messi, i cili u notua me 7.9.

Në anën tjetër, notë me e ulët në këtë takim ishte 6.0 dhe shkoi për lojtarët e Barcelonës: Gerard Pique, Ansu Fati dhe Arthur.

Valencia:

Barcelona:

/Telegrafi/