LAJMI I FUNDIT:

Ushtria izraelite thotë se kanë vdekur pesë pengje të mbajtur nga Hamasi

Ushtria izraelite thotë se kanë vdekur pesë pengje të mbajtur nga Hamasi

Ushtria izraelite sot konfirmoi vdekjen e pesë pengjeve të mbajtura nga Hamasi, duke thënë se familjet e tyre ishin informuar dhe trupi i njërit prej tyre është kthyer në Izrael.

“Në ditët e fundit, IDF dhe policia izraelite njoftuan familjet e pengjeve Eliyahu Margalit, Maya Goren, Ronen Engel dhe Arye Zalmanovitz për vdekjen e tyre”, tha zëdhënësi i ushtrisë, Daniel Hagari.

Ai tha gjithashtu se trupat kishin sjellë trupin e një personi të pestë, i cili u identifikua si Ofir Tsarfati.

Hagari tha se militantët e Hamasit ende po mbajnë “136 pengje, mes tyre 17 gra dhe fëmijë”, raporton cnn.

Militantët thanë se të tre ishin vrarë në një bombardim izraelit përpara se të fillonte armëpushimi tashmë i skaduar më 24 nëntor.

Hamasi thotë se 178 palestinezë janë vrarë vetëm sot në Gaza
Lexo po ashtu Hamasi thotë se 178 palestinezë janë vrarë vetëm sot në Gaza

Që nga 7 tetori, Izraeli ka zhvilluar një fushatë masive ushtarake që synon të shkatërrojë Hamasin dhe të kthejë të gjitha pengjet.

Qeveria e Hamasity thotë se ofensiva izraelite ka vrarë më shumë se 15 mijë njerëz, dy të tretat e tyre gra dhe fëmijë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
I pakënaqur me deklaratën e Escobar, Gjilas: Vuçiq i ka vjedhur zgjedhjet, askush nuk mund t’ia japë edhe një mandat të ri

I pakënaqur me deklaratën e Escobar, Gjilas: Vuçiq i ka vjedhur zgjedhjet, askush nuk mund t’ia japë edhe një mandat të ri

Serbia
Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
'Përparim' në bisedimet Izrael-Hamas ndërsa grupi 'largoi' disa nga kërkesat e tij

'Përparim' në bisedimet Izrael-Hamas ndërsa grupi 'largoi' disa nga kërkesat e tij

Botë
Kalo në kategori