Unitedi kryen detyrën ndaj Nottinghamit, merr pikët e plota

(Foto: Twitter/Manchester United)

Tri pikë të reja për Manchester Unitedin pas fitores ndaj Nottingham Forestit (3-0) në Old Trafford në ndeshjen e xhiros së 17-të në Ligën Premier.

Djajtë e Kuq shënuan dy gola të njëpasnjëshëm në fraksionin e parë të lojës për ta siguruar triumfit që në 45 minutat e para.

Christian Eriksen dhuroi një harkim të ulët nga këndi drejt Marcus Rashfordit, i cili e dërgoi topin në portë (19’).

Tri minuta më pas (22’), Rashford – kësaj radhe në rolin e asistuesit – pasoi te Anthony Martial, i cili e dyfishoi epërsinë.

Skuadra mysafire ia doli ta fuste topin në rrjetë në fund të pjesës së parë përmes Willy Boly, mirëpo pas konsultimit të VAR-it, goli u anulua për pozitë jashtë loje.

Vendasit vazhduan të ishin të rrezikshëm edhe në pjesën e dytë, megjithatë më shumë ishin të interesuar që ta menaxhonin ruajtjen e rezultatin, porse arritën ta shënonin edhe një gol deri në fund.

Fred u inkuadrua në lojë në minutën e 77-të (në vend të Christian Eriksen) dhe pas dhjetë minutash lojë u regjistrua në listën e golashënuesve (87’). Asistues ishte Casemiro që dhuroi një pasim preciz në zonë.

(Foto: Twitter/Manchester United/Getty)

Manchester Unitedi qëndron në pozitën e pestë në tabelë, por pas kësaj fitore e ka ngushtuar diferencën në një pikë me Tottenham Hotspur që mban vendin e katërt.

Nottingham Foresti mbetet në zonën e rrezikut për të rënë nga elita, megjithëse dallimi në pikë me ekipi që ndodhen në vendet jashtë rrezikut është i vogël. /Telegrafi/

Perez po e bën atë që askush nuk e ka bërë deri më tani – krijon

Perez po e bën atë që askush nuk e ka bërë deri më tani – krijon "një strukturë të re të pronësisë" të Real Madridit

Nga rrahja e kryetarit të ‘Intelektualëve’ deri tek dërgimi i Valon Zymberit dhe dy personave tjerë në mbajtje – e gjithë situata

Superliga
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo - në super formë para Lojërave Olimpike