Unitedi fiton në fund ndaj Arsenalit

Xhaka - Sanchez (Getty Images)

Manchester United ka fituar me vështirësi në fund ndaj Arsenalit me rezultat 2-1 në takimin e vlefshëm për javën e 26-të të Ligës Premier.

Pjesa e parë e takimit pati shumë raste nga të dyja palët, por vendasit ishin për një nuancë më të mirë, duke arritur të shënojnë edhe gol.

Luhej minuta e 16-të e ndeshjes, kur Paul Pogba shënoi nga afërsia për 1-0 pas një topi të kthyer nga shtylla dhe me epërsi minimale shkuan në pushim.

Pogba kaloi Unitedin në epërsi (Getty Images)

Pjesa e dytë ishte më e barabartë, por me mysafirët që krijuan diçka më shumë, teksa gjetën edhe golin e barazimit.

Ishte Henrikh Mkhitaryan, i cili shënoi në minutën e 51-të një gol të bukur nga distanca për 1-1, pasi më parë u asistua nga Granit Xhaka.

Festa e Xhakës me Mkhitaryanin (Getty Images)

Deri në fund të takimit pati edhe disa raste nga të dyja skuadrat, por vetëm vendasit shënuan me anë të Marouane Fellainit (90+), i cili vulosi fitoren dhe rezultatin përfundimtar 2-1.

Pas kësaj fitore, Unitedi vazhdon në vendin e dytë me 77 pikë, ndërsa Arsenali zë pozitën e gjashtë me 57 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Djajtë e Kuq luajnë në udhëtim te Brightoni, ndërsa Topçinjtë e presin Burnleyn. /Telegrafi/

Rënia e një prej më të mirëve në botë – e larguan nga klubi në ditën e dasmës, tani stërvitet me amatorë

Klopp thyen heshtjen për vendimin e Liverpoolit për emërimin e Arne Slot dhe zbulon këshillat që do t'i jepte zëvendësuesit të tij

“Jam tifozi i tij më i madh” – Rakitic emëron ikonën e Barçës si lojtarin e tij të preferuar, nuk është Messi

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më